Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

AMNİYOSENTEZ

AMNİYOSENTEZ

“Amniyosentez (AS) ya da (İng. Amniotic Fluid Test (AFT)) , doğumöncesi fetusun içinde yüzdüğü sıvıdan cerrahi müdahale ile bir miktar sıvı alma işlemine verilen addır. Genellikle, genetik incelemeler için önerilen bir işlemdir.

Amniyosentezde, hamile bireye karından girilen bir iğneyle rahime ve buradan da korion zarından geçilerek bebeğin içinde yüzdüğü amniyon sıvısına ulaşılıp, bir miktar sıvı alınır.” der Vikipedi ; ama anne adayında yarattığı karşılık başkadır…

10 ağustos günü rütin kontrole gittiğim doktorumdan , perinatolog a geçişim benim için sancılı bir süreç oldu.Ki uzman bana amniyosentez yapıcaz deyince daha da kötü oldum.Aslında bu uygulamayı kendi isteyen anneler bile var , yaşı hamilelik için geç sayılabiliecek ya da problemli gebeliğinden sebep her şeyden emin olmak için amniyosentez yaptırmak isteyen…

Yazımda da belirtmiştim hamilelikte iki tip sorunla karşılaşılırmış.Birinci tip normal problemler , ikinci tip anormal problemler.Benim oğlumunun kordonunda bir toplar damarın eksikliği , kafa tasının normalden yuvarlak olması ve 6 gün geriden gelmesi normal problemler sayılıyormuş.Sadece 1 tanesi olsa hiç sıkıntı değilken , üçünün birden görülmesi ve down sendromu riski söz konusu olması bizi amniyosentez yaptırmaya mecbur kıldı.Doktorlar bunu çok soğuk kanlı ifade ediyorlar ama bir anne adayına bunu söylemek onda ne yaratır biliyor ya da düşünüyorlar mı bilmiyorum.Çünkü amniyosentez temiz çıksa bile işlem sebepli düşük riski yaşayabiliyorsunuz.

Normalde 13.-20. Haftalar arası amniyosentez yapılıyor.Ben 19. Haftamdaydım.Doktorum bir gün önce bana işlemi anlattı , karnımı temizleyip , ufacık bir iğneyle karnımdan sıvı alacağını söyledi.Dediği gibi baticon ile karnımı iyice temizledi(sakın pantalonla gitmeyin pantalonumdan lekeyi zor çıkardık). Sonra bana iğneyi gösterdiler , açık söyliyeyim ufacık bir iğne değil baya bildiğin 20 cm vardı:).Benim gibi iğne fobisi olan bir insanın ne hissettiğini anlatamam ne yaşayacağımı da tam bilememekten gerçekten çok korktum.Tek yapabileceğim Arda’nın eline sıkı sıkı tutunmak belki biraz güç , cesaret almaktı.

İğne ilk girdiğinde canım yandı , oğlum da korkmuş olacak ki o da milim kıpırdamadı ( doktor bebeğe zarar vermemek için iğneyi batırırken bir diğer taraftan da bebeği ultrasondan inceliyor) İğne ilk girdiğinde dedim çünkü bir süre sonra daha derine batırıryor , bu da biraz daha can yakıyor ama bir süre sonra hepsi geçiyor.Bu saatten sonra yapmanız gereken 3 gün boyunca tuvalet haricinde kıpırdamamak -ki canım Tuğçem bana öyle güzel baktı ki ailemizin hasta bakıcısı olmaya aday kendisi- ve 3 gün sonra çıkacak fişleme denen %99 luk kesinliğe sahip sonucu ardından da 15 gün sonra açıklanacak %100 kesinliğe sahip sonucu beklemek.Ve bence en zoru bu bekleyiş çok , çok zor.Umarım bu süreci yaşayan herkes mutlu haberler alır.

Ve bir kez daha Füsun anneme , canım eşim Arda ‘ya , kardeşim Tuğçeme ve Aylinime minnetlerimi sunuyorum iyi ki varsınız.

PS:Amniyosentez yaptırmanız zorunluluk ise lütfen gerçekten uzman birine yaptırırın.Hem düşük riski çok tehlikeli hem de işinde uzman olmayan biri bağırsağınızdan iğneyi geçirerek bebeği ve kendinizi zehirleme riskiniz olabilir.Lütfen buna dikkat!

Damla Kiriş Yener

12242177_888069147907380_101179754_n

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir