Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 2 yorum

Anne tatile bensiz mi gidiyorsun?

Anne tatile bensiz mi gidiyorsun?

Toplumun büyük bir kısmı için ne büyük ayıp! Tabi anne-baba olmak demek birçok kişiye göre kendin olmaktan vazgeçmek demek. Bana göre değil. Olmamalı da. Elbette anne-baba olmak dünyanın en kutsal şeyi; ama bu ebeveyn olma hali o iki kişiyi sevgili olmaktan, özgür olmaktan,kendi olmaktan alıkoymamalı. Çocuksuz tatili bırak, iki sokak ötedeki cafe de arkadaşı ile bir bardak kahve içmek bile değiştirir bazen insanı. Eğer bir annenin çocuğunu güvenle bırakabileceği biri ya da birileri varsa eline geçen tüm fırsatları değerlendirmeli ve kendine zaman ayırmalıdır. Tabi bu durum kişiden kişiye farklılık gösterir. Karakter devreye girer,bakış açısı devreye girer,bulunduğu çevre hatta maddi durum devreye girer,falan…

Ben çocuklarımla verimli zaman geçirdiğime inandığım için onlarsız bir plan yapmak beni rahatsız etmiyor. Anne demek 24 saat çocuğunun çevresinde dolaşmak değil bana göre. Her saniye annesi yanında olan ama oyuna, ilgiye aç çocuklar da var.Eğer çocuğunuza ayırdığınız zamanın hakkını verebiliyorsanız; kendinize ayırdığınız zamanın da hakkını vermelisiniz. Çünkü buna ihtiyacınız olacak. Oluyordur da.

Biz eşimle çocukları bırakıp küçük kaçamaklar sık sık yapıyoruz. Bazen baş başa bazen arkadaşlarımızla. Bu bizi dinlendiriyor, ruhumuza iyi geliyor, iyi hissettiriyor ve enerji veriyor bize. Dolayısıyla hissettiğimiz duyguları biz de çocuğumuza yansıtıyoruz. Mutlu çocuklar yetiştirmek için her şeyden önce bizim mutlu olmamız gerek.Bizim iyi hissetmemiz gerek…

Yukarıda da bahsetmiştim;çocuksuz planlar yapmak tamamen kişisel tercihlere bağlı.Eğer siz de bazen çocuksuz vakit geçirmenin gerekli olduğundan yanaysanız peki bunu çocuklara nasıl anlatacağız?

IMG_5611

Bahsettiğim akşam yemeğine gitmek falan değil elbette. Birkaç günlüğüne ya da birkaç haftalığına ayrı kalmanızı gerektirecek bir planınızın olması.Bu eşinizle tatil olabilir ya da bir iş seyahati olabilir. Bunu çocuğa nasıl anlatmalıyız?

Tabi ki doğal ve rahat olarak. Çocukları en çok etkileyen şey anne-babasının gergin olmasıdır.Eğer siz o dönem gergin olursanız çocuk bunu anında fark eder ve bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünür.Gerek yok durduk yere çocuğu da germeye. Rahat davranın, son gün dahi evdeki havada bir değişiklik olmamalı.Ama tabi bu sürede ayrılık günü gelene kadar çocuğa bu durum sakin ve olağan bir şekilde açıklanmalı.Açıklama yapmanız gereken bir bebek bile olsa…Hayata geldikleri andan itibaren çevrelerinde olan biteni öyle iyi analiz edip öyle kusursuz hissediyorlar ki;siz açıklamanız ve konuşmanız gereken her şeyi ona söyleyin.Sizi dinlemiyor gibi görünse bile,aslında sizi öyle iyi dinliyor ki…Çevresinde güvendiğiniz ve alışık olduğu insanlar varsa, sizdeki rahatlığı ve bu ayrılığın olağanlığını kavradıysa hiçbir sorun çıkmayacaktır.

Ona sık sık sakince; bir süre sonra ayrı kalmanızın gerekebileceğinden, babasıyla birkaç günlüğüne bir seyahate çıkacağınızdan ve oradan ona çok güzel hediyeler alacağınızdan bahsedin. ( hediye işi bizde işe yarıyor ama doğru bir yaklaşım mı bilemiyorum) Onu sık sık arayacağınızdan, çok özleyeceğinizden….Öyle abartılı cümleler kurmadan,olayı dramatize etmeden,yalın ve net bir şekilde konuşun. Söylediklerinizden çok tavrınız da önemli çünkü.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim.Çocuğunu bırakıp tatile,iş seyahatine vs çıkan anne çocuğunu daha az seven anne değildir.Yanında ya da değil bir annenin doğum yaptığı andan ölene kadar geçen sürede aklının kalbinin bir tarafı hep çocuğundadır zaten. Çocuk ile anne arasındaki bağ da birkaç gecelik ayrılıkla sarsılıp kopabilecek kadar ince bir bağ değildir.Elbette bu süreci sıkıntılı atlatan anneler vardır ancak problem çözülemeyecek kadar büyük değildir. Vicdan azabını bırakın ve bol bol uyuyup enerji depolayın:)

Hayatta şansınız varsa; anne-baba olmadan ölmeyin.

Ancak asla kendiniz olmaktan da vazgeçmeyin.

Mutlu Günler….

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

2 Yorum

  1. Tam zamanında bir yazı olmuş 🙂 Yarın eşim ile 13 aylık kızımızı annneannesi ve dedesi ile bırakıp (onlara çok alışık, çalıştığım için anneannesi bakıyor.)ilk defa 2 geceliğine eşim ile tatile gideceğiz. Dedikleriniz çok doğru. Hem şuna inanıyorum ki mutlu anne, mutlu baba, mutlu çocuk.

    Sevgiler

  2. Merhaba
    Biz bu hatayı çok yapıyoruz çocuklardan ayrı birşey yapacak olursak bir değerimiz mutlaka yanlarında kalıyor.
    Bu gece ben ilk defa gideceğim onlardan ayrı bir seyahate. 2 gece ayrı kalacağız ama şimdiden gerildim ☺
    Sevgiler

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir