Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Başarılı Bir Anne Olmanın 10 Yolu

Başarılı Bir Anne Olmanın 10 Yolu

5 yıl önce hayatımın dönüm noktası diyebileceğim, bu hayatta alabileceğim en iyi terfiyi aldım ben. Dolabımı açtım, iş kıyafetlerimi, tişörtlerle; artık daha fazla para kazanma isteğini ise mis kokulu kucaklaşmalarla yer değiştirdim. İşimi gerçekten çok seviyordum ama hayalimin mesleğine sahip oluyordum artık, annelik… Peki bu yeni hayatımda nelerin değişmesi gerekiyordu, ya da nelerin olduğu gibi kalması. Sonra zamanla anladım ki başarılı bir anne olmak için bazı şeyleri alışkanlık edinmek gerekiyordu, şimdi ise bu alışkanlıkları sizlerle paylaşacağım.

1.Kendinize Zaman Ayırın

Kendinize zaman ayırabilmeniz çok önemli. Temizlikti, yemekti, ayak işleriydi derken annelerin hayatı her zaman yoğundur. Sevdiğiniz şeyleri her gün yapın. Çocuklar uyuduktan sonra birkaç dakikayı kendinize ayırın. Sıcak bir banyon yapabilir, kitap okuyabilir,markete gidebilir, annenizi veya arkadaşınızı arayabilirsiniz. Çünkü bir sonraki gün çocuklarınızla ilgilenebilmeniz için akıl sağlığınız çok önemli. Ben arada akıl sağlığım konusunda sınırda olduğumu hissettiğimde çocukları anneanne,babaanne,hala,teyze paylaştırıp tatillere bile gidiyorum. Bana çok iyi geliyor açıkçası.

2.Hayat Gülümsedikçe Güzel

Her şey mükemmel olmak zorunda değil, ama gülmeyi öğrenmelisiniz. Bazı günler sadece ağlamak isteyebilirsiniz ama herkes hata yapar. Ardından her şey yoluna girer, yeter ki siz pozitif kalın. Bazı durumlar sinirlenmek yerine gülüp geçmeyi gerektirir. Bir kere, dışardan geldiğimde Mira’nın altını doldurduğunu fark ettim, sadece altı değil bütün sırtında bulaşmıştır. Onu küvette yıkadıktan sonra bez almak için arkamı döndüm ve geri döndüğümde tekrar kakasını yapmıştır, bütün küvet batmıştı. Sağlığı için onu hemen küvetten aldım ve tekrar yıkadım. Bu duruma ilk önce sinirlenecek, kendime kızacak gibi oldum ama daha sonra Miranın gülümseyerek beni izlediğini görünce bende kahkahalarla güldüm. Sanırım ara ara delirmek annelikte faydalı:)

3.Planlama Çok Önemli

Anne olmadan öncede bildiğim bir gerçek var ki erken kalkıp güne çabuk başlamak çok önemli. Günlük yapılacaklar listeme sabah duş almayı bile ekliyorum, uyandıktan sonra gerekenleri yapmayı alışkanlık haline getirdim. herşeyim programlı. Öyle çok kızlar toplanalım çay,kahve gıybet insanı değilimdir. Aaa bir dönem onuda yaptım ve gördüm ki sadece boşa harcadığınız zaman. Şimdi planlı bir şekilde iş,çocuklar,ailem ve doslarım arasında gidiyor hayat. Sürprizlere yer yok ki Allah kötü sürprizler de vermesin inşallah

4.Ailenize Odaklanın

Ailenize odaklanın. Aile her zaman en başta gelir. Eşiniz ve çocuklarınız önceliğiniz olmalı. Kollarınızda tuttuğunuz bebek göz açıp kapayıncaya kadar büyür ve siz çocuklarınızla zaman geçirmelisiniz. Birlikte legolar, bebekler, arabalarla oynamalısınız çünkü birlikte zaman geçirdiğinizde onlara olan sevginiz artar ve daha mutlu, aynı zamanda daha başarılı bir anne olursunuz.

5.Kız Kıza Gezmeler İhtiyaçtır 🙂

Bunu sadece yapmanızda bir sakınca olmadığı için değil, aynı zamanda bundan keyif alacağınız için de yapın. Çocukları eşinize, annenize, kardeşinize, babaneye veya bakıcısına, sizin için uygun kim varsa onlara bırakın ve kız kıza gezmeye çıkın. Ben uzun bir süre çıkamadım. Eşim bu tür gece çıkmalarına sıcak bakmıyordu. Bakmayın hala bakmıyor ama son 1 senedir artık çıkıyorum.Unutmayın ki siz hala kendinize vakit ayırabilen ve sosyalleşebilen bir kadınsınız. Ayrıca bunu şüphesiz hak ediyorsunuz. Bu yüzden kızkıza çıkmak hakkımızdır , söke söke alırız felsefeniz olsun:)

6.Temiz ama Mutlu Bir Eviniz Olsun

Geçenlerde bir söze rastladım, “ Dağınıklık için kusura bakmayın, çocuklarım anılar biriktiriyor da” bu söz çok hoşuma gitmişti. Tabi ki temiz bir eve sahip olmak sağlık açısından önemli bir şey, ama mutlu, yaratıcılığa müsait bir evde yaşamak da en az onun kadar önemli. Evin içindeki önemsiz düzensizlikleri hiç bir zaman kafanıza takmayın, çünkü büyürken, çocuklarınızın o daha yeni sildiğiniz parkelere bıraktığı minik parmak izlerini bile özleyeceksiniz.

7.Başkalarına Yetişmeye Çalışmayın

Şunun her zaman farkında olun ki, sosyal medyada gördüğünüz insanların hayatları ekrandan dört dörtlük görünüyor diye gerçek te de öyle olacak diye bir şey yok. Herkesin iyi günleri ve kötü günleri vardır. Mükemmel hayat diye bir şey yoktur. Sosyal medya sadece bir ekran ve orada insanlar size göstermek istediklerini gösteriyor. Emin olun ne mükemmel evlilik , ne mükemmel bir kadın nede mükemmel bir çocuk var. Önemli olan elinizdeki ile mutlu olmak.

8.Yardım İsteyin

En iyi öğrendiğim şeylerden biri de çocuk bakarken yardım istemek. İnanın eşinizden, yoksa annenizden, birilerinden yardım istemek sizin en doğal haklarınızdan. Çocuğunuza her zaman tek başınıza bakmak zorunda değilsiniz. Bu yüzden yardım isteyin hatta benim gibi yüzsüzseniz mecbur kılın:)

9.Hayır Demeyi Öğrenin

Çağırıldığınız her yere, her etkinliğe katılmak zorunda değilsiniz. Eğer sadece hayır diyemediğiniz için gittiğinizi hissediyorsanız, hadi artık sınır çizmekten korkmayın ve insanlara katılamayacağınızı belirtin. Çocuklarla yaşayan bir insanın bir davete katılmak için her zamanda o kadar uygun olmadığını bilsinler. Sadece gidebileceğiniz veya gerçekten gitmek istediğiniz yerlere gidin.

10.Yapabileceğiniz Şeyleri En İyi Şekilde Yapın

Yapabileceğinizin en iyisini yaparken kendi kapasitenizi de unutmayın. Sahip olduğunuz kapasiteye kadar zorlayın kendinizi. İşte o zaman kendiniz için en doğru olanı yapmış olacaksınız.

11166041_10153326184476579_1168975169_n

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir