Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Çiğ Süt Mü? Pastörize Süt Mü? İşte Bütün Mesele Bu!

Çiğ Süt Mü? Pastörize Süt Mü? İşte Bütün Mesele Bu!

Merhaba;

Çarşamba sohbetlerinde sizlerle sohbet etmeyi istediğim konulardan biride süt konusuydu. Biliyorsunuz herkes farklı yorumlar duyuyoruz. Belki de en çok üzerine yorum yapılan konudur süt konusu annelik kategorisinde 🙂

Peki gelin her zaman ki gibi bizler ne konuştuk, uzmanlar neler öneriyor kısmına bir göz atalım.

12295502_10153835703521579_6412149963288692736_n

 

Çiğ Süt, Pastörize Süt Konusunda Bizler Neler Konuştuk?

* Çiğ sütü kaynatarak vermeyi tercih edenlerimiz var.
* Çiğ sütü içermeyip çiğ sütü kaynatıp yoğurt yapmayı tercih edenlerimiz var.
* Çiğ süte güvenmeyen pastörize kutu sütleri kullananlarımız var
* Günlük şişe süt tercih edenlerimiz var.

Genel olarak süt konusunda tercihler sohbetimizden çıkan sonuca göre açık süte kaymış gibi gözüküyor. Açık sütler doğal olması, kaynayınca kaymak tutuyor olması, yoğunluğu ve elde edilen ürünlerde ki lezzet farkı çoğumuzu açık süte yöneltiyor. Bir kısmımızda pastörize sütün tıbbi açıdan daha faydalı olduğunu düşünüyor. Pastörize süt kullananlar ise raf tarihlerinin kısa olmasına önem veriyor.

Milk

Çiğ Süt Ve Pastörize Süt Konusunda Uzmanlar Ne Düşünüyor?

* Uzmanlar çiğ süt mü? Pastörize süt mü? Konusundan önce sağlıklı inek konusunun altını çiziyor. Doğal koşullarda beslenmeyen tabiri caizse mutsuz ineklerden elde edilen sütler besleyicilik açısından yeteri kaliteye ulaşamıyor ne yazık ki.

* Günümüzde inekler doğal ortamlarından ziyade çiftliklerde yaşıyorlar ve firmalar sütlerini bu çiftliklerden satın alınıyor. Bu çiftliklerde maalesef ineklerin hareket etme alanları maalesef kısıtlı, temiz havaya çıkma ihtimalleri ise çok sınırlı ve en kötüsü doğal beslenmesi olan taze otu yeme seçenekleri ise sıfıra yakın. Bu Ne yazık ki bu hayvanlar gıda olarak hayvan yemi tüketiyorlar ve bu durumda hayvanların hasta olmasına neden oluyor. Hasta olan hayvanlar ise ilaç almak zorunda kalıyor. Bu da doğal yaşayan ineklerin verdiği sütün hayvan çiftliklerinde yaşayan ineklerden daha sağlıklı ve kaliteli süt verdiğini gösteriyor.

* Günümüz şartlarında süt alırken mümkünse açık alan hayvanlarından elde edilen sütleri yada süt markalarını kullanmak çok önemli.

* Sağlık ve hijyen kurullarına göre pastörize edilmiş ilaveten bu koşullarda saklanmış ve satış zincirlerine ulaştırmış markaları tercih etmek önemli olduğunu söylüyor.

Uzmanların ve bizlerin görüşleri aslında bu konuda bir birine çok yakın. Burada en önemli olan konu uzmanlarında altını çizdiği gibi sağlıklı koşullarda, doğal beslenerek süt üreten ineklerin sütünü tüketmek sanırım.

Daha doğal koşullarda ki gıdaları, daha kolaylıkla bulup tüketeceğimiz günler diliyorum.

Sevgiler

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir