Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Çocuğumuzu İstemediğimiz Huylarından Nasıl Vazgeçiririz?

Çocuğumuzu İstemediğimiz Huylarından Nasıl Vazgeçiririz?

Özge İle Hafatalık Sohbet_2

Çocuklarımızın kimi zaman kendilerine veya etrafa zararlı alışkanlıkları olabilir. Bu huyların çocuklarımıza zarar vermeden bir an önce hem ruhsal hem de bedensel sağlığı korunarak ivedilikle çözülmesi gerekir. 02.09.2015’te İnstagram üzerinden yapmış olduğumuz “Çocuğumuzu İstemediğimiz Huylarından Nasıl Vazgeçiririz?” sohbetinden ve gözlemlerimden yola çıkarak aşağıdaki listeyi sizlerle paylaşmak istedim.

Çocuğumuzu İstemediğimiz Huylarından Nasıl Vazgeçiririz?

1. Biberonu veya emziği bıraktırmaya karar verdiğiniz dönemde hem çocuğunuzun hem de kendinizin rahat ve huzurlu olduğu bir dönemi seçin.

2. Çocuğunuz ile iletişim kurun, onunla konuşun. Biberonu veya emziği neden bırakması gerektiğini ve bırakmazsa nasıl sonuçları olabileceğini anlatmaya çalışın.

3. Çocuğunuz biberona veya emziğe ihtiyaç duyduğu durumlarda, çocuğunuzu kucağınıza alın, sevgi gösterin ve dikkatini farklı konulara çekmesini sağlayın.

4. Bardağa alışabilmesi için, sevdiği çizgi film karakterlerinin bulunduğu yada sevdiği renklerde olan bir alıştırma bardakları edinin.

5. Çocuğunuzun emme isteğini kınamayın ve olumsuz yorumlar yapmayın.

6. Çocuğunuzu biberonu veya emziği bırakmıyor diye boş biberon verip aç yada emzik vermeyip uykusuz bırakmayın.

7. Alışkanlıklardan vazgeçirme çalışmalarında ceza en büyük yanlıştır.

8. Biberon veya emziği bırakma döneminde ona büyüdüğünü hissettirin ve büyük çocuklar gibi yapabildiği eylemleri taktir edin.

9. Bir çocuk, büyüdüğüne dair ne kadar taktir alırsa, bebeklik alışkanlıklarından o kadar çabuk vazgeçer.

10. Çocukta alışkanlık bırakma çalışmaları sırasında, ikinci ve üçüncü şahıslara öfkelenme başlaması durumunda, hemen bulunduğu ortamdan uzaklaştırın ve bu uzaklaştırmayı yaparken kendisinin bu davranışına öfke ile karşılık vermeyin.

11. Parmak emme davranışa başlarken önemli olan bu davranışın üzerinde durmayın.

12. Parmak emme davranışına ne kadar çok dikkat çeker, kızar ve çocuğu yargılarsanız, bıraktırma sürecini bir o kadar uzatırsınız.

13. Çocuğunuzun parmak emme gereksinimi duyduğu anları tespit edin.

14. Çocuğun huzursuz ve kendini güvensiz hissettiği durumlarda kendisi ile birebir ilgilenip ona güven duygusu verin.

15. Çocukları pek çok alışkanlıktan vazgeçirmek için önemli olan etken anne ve baba ile kaliteli zaman geçirmektir.

16. Çocuklarınız ile geçireceğiniz kaliteli zamanlarda, oyunlar aracılığı ile zararlı alışkanlıklarını kendisine anlatabilir, kalıcı davranış değişiklikleri sağlamaktadır.

17. Çocuklar korku ve heyecan duydukları anlarda onları yalnız bırakmayan, terk etmeyen ve her zaman güvendikleri oyuncaklara bazen aşırı bağımlı hale gelebilirler. Bu durumda çocuğu oyuncaktan uzaklaştırmak için katı kurallar koymak yapılabilecek önemli hatalardan biridir.

18. Çocuğun bağlılık geliştirdiği oyuncağı bırakması konusunda baskı yapmak yerine, belirli süreli oynanmasına izin verilmelidir.

19. Çocuğunuzun bağlı olduğu oyuncağı bir simge, davranış modeli veya bir lider olarak göstermesine müsaade etmeyin. Bu gibi durumlarda kendi duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için teşvik edin.

20. Genel olarak tüm olumsuz alışkanlıkları değiştirme çalışmalarında olduğu gibi, oyun arkadaşı bağımlılığında da çocuğunuz ile geçirdiğiniz zamanın kalitesine, onunla kurduğunuz oyunların içeriğine dikkat edin. En önemlisi tüm bu süreçler içinde ona bolca sarılın, öpün ve onunla ne kadar gurur duyduğunuzu hissettirin.

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir