Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Çocuk Kitapları Tavsiyesi – Esrarengiz Kemancı

Çocuk Kitapları Tavsiyesi – Esrarengiz Kemancı

Merhaba,

Bundan böyle çocuk kitapları yazarı sevgili Meltem Ulu bizler için çocuklar için en sevdiği kitapları yorumlayacak.

İlk kitabı benimde çok sevdiğim Esrarengiz kemancı….

 

” Kahramanımız Dylan, annesi ile metro istasyonunda çalan kemancıyı dinlemek ister. Ancak annesini ikna edemez. Dylanı kemanın sesi o kadar etkilemiştir ki, dinlediği müzik alıp başka yerlere götürmüştür… Evlerin döndüklerinde radyodan aynı müziği duyar. Yine çok etkilenmiştir. Müzik bittikten sonra ise spiker bugün metroda dünyaca ünlü kemancı Joshua Bell’in küçük bir konser verdiğini ancak çok az insanın kendisini durup dinlediğini söyler.

Dünyaca ünlü bir keman sanatçısı bir metro istasyonu’nda keman çalsa sizce ne olur? Dylan’ın hikayesi bu soruya cevap vermek üzere yapılan bir sosyal deneyin sonucundan esinlenilerek yazılmış. Kuraldışı Çocuk tarafından yayımlanan ‘Esrarengiz Kemancı’ nın hikayesinde anlatılanlar beni çok etkiledi. Kitap bizleri de kendiEsrarengiz Kemancımizle iligili pek çok gerçekle yüzleştiriyor. Şçöyle ki; ünlü keman sanatçısı Joshua Bell’i metroda geçen her çocuk istisnasız olarak durup dinlemek istiyor. Yetişkinlerin bir kısmı tıpkı kahramanımız Dylan’ın annesi gibi ya fark etmiyor ya da kemanı durup dinleyecek zamanları yok veya dinlemeye değer bulmuyorlar. Oysa ki aynı yetişkinlerden bazıları Joshua Bell’i konser salonunda dinlemek için ciddi rakamlar ödemeyi göze alabilirler. Çocuklar müzik ile ilgili doğuştan bir içgörüye sahipler. Çünkü müzik aslında doğanın içinde var. Herhangi bir kuş cıvıltısı, coşkun akan bir nehir gibi doğanın sesleri müziğin bizatihi kendisi. Belki bu hikaye çocuklarımızın sanatla bağlarını güçlendirmemizi ve hatta durup kendimizi değerlendirmemiz için durup bir düşünmemizi sağlar.

Metroda istasyonunda neden istisnasız geçen her çocuk durup dinlemek istedi? Biz ‘yetişkinler’ neden es geçtik? Bu soruları düşünmek ve akılda tutmak gerekli.

Ayrıca çocuklarımızın onların müziğe doğal yönelimini kaybetmemeleri için imkanlarımız nispetinde ne yapabiliriz? Unutmayalım ‘müzik ruhun gıdasıdır.’

Kitabın yazarı Kathy Stinson. Sumru Ağıryürüyen çevirisini yapmış. Çizeri ise Dusan Petricic. Çizimler o kitabın hikayesini o kadar iyi anlatıyor ki.. Yazıları okumadan çocuğunuzla gördüğü resimlerin hikayesini anlatmasını isteyin. Bakalım neler görecekler…

Meltem Ulu
523179b

 

 

Print Friendly, PDF & Email

İlk yorumu sen yap!

Trackbacks/Pingbacks

  1. Çocuk Kitapları Tavsiyesi – Esrarengiz Kemancı - Havari - […] Özge Kopuz […]

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir