Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Çocuk Kitapları :Virginia Woolf Görünmeyenin Yazarı

Çocuk Kitapları :Virginia Woolf Görünmeyenin Yazarı

Virginia Woolf edebiyat tarihinin en önemli yazarlarından birisi. Ancak bir kadın yazar olması, yaşadığı dönem içerisinde kalıpları yıkarak var olması O’nu ve edebiyatçı kimliğini daha da önemli hale getiriyor.

Elma Çocuk’tan yayımlanan ‘Virginia Woolf Görünmeyenin Yazarı’ çocuklarımıza bir yazar olmanın serüvenini anlatırken aynı zamanda bir insan olmanın da yolculuğuna çıkarmış. Kitabı okurken Virginia Woolf’un kim olduğuna, adım adım kendisini nasıl geliştirdiğine tanıklık ediyoruz. Biyografik hikayelerin yaşananları anlatmak zorunluluğu çocuk kitaplarının gerçek üstü dünyasını dalarken yazar için belirli kısıtlamalar getiriyor. Ancak Luisa Antolin Villota bu durumu Woolf’un nasıl yazdığını yazarken kelimeleri yakalamak için kullandığını varsaydığı saydam, ipek bir ağ benzetmesiyle ustalıkla aşmış. Kitapta iyi bir yazar nasıl olurumun ancak çok okumaktan geçtiğini öğrenirken, bu sözcükleri yakalamak için nasıl konsantre olduğunu, onları bir araya getirince ne kadar güzel öyküler oluşturduğunu öğreniyoruz.

Hikayede Woolf’un en önemli eserlerinden ‘Kendine Ait Bir Odayı’ anlatırken yaşadığı dönemde kadınların yaşantısının ne kadar zor olduğuna tanıklık ediyoruz. Woolf’un sanatçı kişiliğinin yanı sıra bir çocuğun oynadığı oyunlar, dinlediği müzik, sevdiği şeylerde anlatılmış. Kitabı resimleyen Antonia Santoloya ile çeviren Kemal Atakay ise bizlerin bu serüvene dahil olmamıza katkıları büyük.

Virginia Woolf’u tanımak hem kız çocukları hem de erkek çocukları için çok önemli. Bir edebiyatçı ile tanışmanın yanı sıra insanın yapmak istediklerinin karşılarına çıkacak zorlukları aşmak ve çalışmaktan geçtiğini öğrenmek için…

Osman Hamdi Bey ve Halikarnas Balıkçısı adlı

Çocuk Kitapları Yazarı

Meltem ULU

0000000348461-1

Print Friendly, PDF & Email

İlk yorumu sen yap!

Trackbacks/Pingbacks

  1. Çocuk Kitapları :Virginia Woolf Görünmeyenin Yazarı - Havari - […] Özge Kopuz […]

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir