Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

ÇOCUKLAR DA YALAN

ÇOCUKLAR DA YALAN

Ebevynlerin çocuklarında en çok zorlandığı konulardan biri de yalandır. Çocuklar yalanı çeşitli nedenlerden dolayı söylerler. Bazen hayali olaylar bize yalanmış gibi gelsede çocukların gerçeklik algısı 7 yaşına kadar tam anlamıyla oluşmaz. En sık görülen çocukların yalana başvurma sebeplerinin başında ilgi görmek geliyor. Ebevynlerinin gözünde yerlerinin hiç değişmemesi hep taktir görebilmek yada kardeş olması sebebiyle sevgiyi her daim her durumda hissedebilmek için yalanı tercih edebilirler, bir de yalanının sonucu beklentilerinin doğrultusunda gelişirse, yalan söylemek çocukların daha çok tercih ettikleri bir yol haline dönüşebilir.

Olmamış şeyleri olmuş gibi yada olmayan şeyleri varmış gibi anlatmak sadece ailelerinde değil bazen arkadaşlarının gözünde de çocukları cazip kılabilir ve bu yüzden yalan çok çekici bir hal alabilir. Çocukların yalan söylemek için tercih ettikleri başka bir sebepse yaptıkları yanlışlıkları yada hataları kamufle etmek bir başka değişle büyüklerinden yani ailelerinden yada öğretmenlerinden azar yada ceza almamak adına seçtikleri yanlış bir kaçış noktası.

Çocuklar zanneder ki yalan söyleyerek bir süreliğinede olsa cezadan uyarıdan yada kızgın bakışlardan kurtulabilirler. Mesela ödevini yapmamış bir çocuk okula gittiğinde öğretmen ödevini sorduğunda yapmadım yerine evde unuttum kaybolmuş birisi almış burdaydı gibi kaçış yalanlarına başvurabilir ve sonucun işe yaradığını görüncede bu yolun doğru yol olduğunu sanabilir.

Çocukların yalan söylemesindeki bir diğer sebepse aileler. Yani gözlem yoluyla öğrenme çocuklar ailelerinin pembe yalanlarını duyup kendilerine göre uyarlayabilirler keza bunun doğru birşey olduğunu düşünmeleri gayet doğal çünkü ailelerini gözlemlemişlerdir. Mesela buluşmaya gitmek istemeyen bir çift çocukların yanında bizde gelemiyoruz çünkü çocuğu doktora götüreceğiz deyip doktora gitmeyen aile, çocuğun aklında istemediğimiz bir şeyden kaçmak için yalan söylemek çok normal gibi bir algı oluşturabilir.

qar25q3k

 

Ailelerin yalan karşısında çok telaşlandığını ve bazen nasıl tepki vermeleri gerektiğini bilmediğini görüyoruz. Öncelikle çocuğu iyi gözlemleyip, çocuğun hangi isteğini karşılamak için yalan söylediğini tespit etmek lazım. Yani çocularımızı dikkat altına alacağız ve her adımını bileceğiz. Çünkü yalan söyleyen çocukların velileride çocukları hakkında güven sorunu yaşayabiliyorlar. Çocuğun başına bir şey geldiğinde ve anlattığında çocuk doğru mu söylüyor yalan mı ikilemde kalabiliyorlar bu sebeple kafa karışıklığına sebep vermemek için sürekli takipte olalım ki güvensizlik sorununu ortadan kaldıralım.

İkinci uygulamamız gereken duygularımızı çok net anlatmak mesela “sen yalan söylediğinde ben çok üzüldüm ve hayalkırıklığına uğradım” gibi böylece çocuk sevdiği birini yalan söylediği için üzdüğünü ve yanlış bir şey olduğunu düşünmeye başlayacak daha sonra çocuğa yalan söylediğinde neler olabileceğini anlatmalı mesela “sen yalan söylersen arkadaşların sana güvenmeyebilir ve seninle beraber olmak ismeyebilir” gibi neler başına gelebilir çocukları uyarmalıyız.

Üçüncü olarak ki en önemlilerinden biri bizim tavrımız çocukların yalanlarını farkettiğimizde azarlamamalıyız öfkemizi kontrol edip uyarımızı duygularımızı ifade ederek yapmalıyız.

Dördüncü olarak da ceza vermeliyiz fakat bu ceza sevdiği bir şeyi bir süreliğine yapmamak olmalıdır. Maalesef çok sevdiği oyunu iki gün süreyle oynamama. Aileler ceza ve ödev verme konusunda çok yanlış bilgiye sahipler ceza diye sandıkları şey çocuklarda büyük travmalar yaratabilir amacımız yaptığı davranışın yanlışlığını vurgulamak çocukta unutulmaz travmalar yaratmak değil bu nedenle ceza davranış boyutunda asla olmamalıdır.

Beşinci olarak çocuklarımıza örnek olmalıyız yani pembe dahi olsa onların yanında yalan söylememeliyiz örnek aldıklarını unutmamalıyız. Çocuklar kimi zaman yanlış davranışları doğru gibi algılayıp uygulayabilir fakat bunlar değişmez yada düzelmez değildir ne varki burda ailelerin tutum ve sabırları çok önemlidir. Eğer yalan alışkanlığı uzun süredir devam ediyorsa uzman birine danışmakta fayda vardır.

 

Uzm. Psikoterapist

Ziva Şalcum

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir