Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Çocuklarda İnat ( direnme)

Çocuklarda İnat ( direnme)

Her yaş için sıkıntılı olan durumların başında gelen inat yada diretme en belirgin olarak 2 ile 5 yaş arasında kendisini gösterir. 5 yaşından sonra olan inatların sebepleri her kişi için, her durum içerisinde ve her yaşta farklılık gösterir. Bize göre inat fakat çocuklar için kendini kanıtlama, kabul ettirme, fark ettirme veya birey olabilme çabalarının sonucundaki inat dereceleri, çocuktan çocuğa değişirken biz ebeveynler için çoğu zaman içinden çıkılmaz, öfkeli, toleranssız ve hatta utanç dolu anlara dönüşür. İnat ya da diretme davranışları hemen hemen her çocukta görülür fakat unutmamalıyız ki inat tek taraflı değildir. Çocuk bir konuda inat ediyorsa karşısındaki ebeveynde aynı oranda çocuğa karşılık veriyordur ta ki bir taraf inadından vazgeçene kadar. Unutulmamalıdır ki çocuklarımız bizim birer aynamız ve onlarla inatlaşırken dönüp kendimize bir bakmalıyız mutlaka birbirimizde benzer izler bulacağız. Aileleri biraz bilgilendirmek adına yapılabilecek bazı doğru davranışlar önermek istiyorum.
1. Öncelikle karşınızda çocuk olduğunu unutmayın ve açıklamalarınızı yaparken isteklerinizi ve beklentilerinizi uzun uzun anlatmayın. Söylemek istediklerinizi çocuğun anlayabileceği en basit cümlelerle anlatmanız sizin daha kolay anlaşılmanızı sağlar.
2. Empati kurmaya çalışın. Karşınızdakilerin birer birey olmaya çalıştıklarını fakat daha deneyimlerinin ve bildiklerinin az olduğunu buna rağmen öğrenmeye meraklı olduklarının ve aileden kopmaya ve kendi kararlarını almaya çalıştıklarını yani bağımsızlıklarını inat ve diretmelerle büyüklere ifade etmeye çalıştıklarını göz ardı etmeyin. Aslında inat onlar için kendini ifade etme şekillerinden biri.
3. Kendilerini ve duygularını ifade etmeleri için fırsat verin. Sizler için açıklamaları saçma da gelse yada sizin için yetersiz de olsa onları anladığınızı onlara hissettirmeye özen gösterin.
4. İfade ettikleri durumu anladığınızı hissettirmenin en uygun yolu ateşkes imzalamak yani alternatif olarak başka bir şey sunarak inadın kesilmesini sağlayın. Bu alternatif sizin beklentinize daha yakın olsun fakat inat sebebinin ta kendisi olmasın. Sizin içinde çocuğunuz içinde yeni bi şey olsun.
5. Her şeyi önceden anlamayın bırakın o size anlatsın. Sorun ; “bunu niye yapıyorsun” (kısa sorular) her zaman cevaplar bizi tatmin etmeyebilir ama bu sizinde inat yapmanızı farkında olmadan önler.
6. Çocuklarınızla yarışmayın. Bu sadece çocuğunuzda inadın dozunu ve şiddettini arttırır.
7. Kural koyun ama koyacağınız kuralın alternatifi olmamalı ve bunda asla geri adım atmayın. Mesela hava soğuk pantolon giymeli ise kural pantolon giymeli fakat inatlaşıyorsa kız ise tayt ya da farklı bir pantolon olabilir ama pantolon kuralıysa eteğe dönmemeli.
8. İnat sırasında ebeveyne çok önemli bir rol düşer ki buda sabırdır. Her zaman aynı sabır ve duygu durumunda olmayabiliriz biraz “sen bilirsin” tavrı yani inada inatla karşılık vermeme durumu çocukların direncini en kolay düşüren durumdur.
9. Her birey kendince inat yapar 5 yaşından sonrada çocuklar kendini kanıtlamak için inatlaşırlar ama yukarıda yazdığım maddeler bu inatların en minimuma indirmek ve daha kolay orta nokta bulmak için uygulanabilecek yöntemlerdir. Ergenler için de yetişkinler içinde geçerlidir ki herkesin amacı kendini en iyi şekilde ifade edip başkalarına kendini kabul ettirmek ya da başkalarının tarafından anlaşılmak değil mi? Sadece yaşımız ilerledikçe deneyim sahibi oldukça yöntemlerimiz, davranışlarımız ve tavırlarımız değişiyor. Çocuklarımızın davranışlarını yorumlarken bu bakış açısından bakarsak bizim de öfkemiz, inadımız ve çaresizliğimizde daha kolay azalabilir. İnadı yok etmek maalesef mümkün değil fakat en aza indirmek elimizde olabilir.

Uzm. Psikoterapist

Ziva Şalcum

 

IMG_5391

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir