Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Çocuklarınızı Yeni Kardeşleriyle Tanıştırırken

Çocuklarınızı Yeni Kardeşleriyle Tanıştırırken

Deneyimlerimden yola çıkarak, anladım ki ilk çocukları yeni kardeşlerine alıştırmak tek seferde olacak bir durum değil. Dahası, bu hamileliğiniz, hatta doğum sonrası günler, haftalar, aylar boyunca sürecek bir zaman dilimi.  Yani maalesef çocuğumuzun,  hayatın bu evresinden geçişini rahatça sağlayabilmek bir çırpıda olacak iş değil. Bizim, abla- abi adaylarını bu durumda biraz anlamak lazım, kolay değil anne- babadan gelen tüm sevgiye kendileri hakimken bir anda yeni bir kardeş ile paylaşmak. Ama tüm bunlara rağmen, çocuklarınızı yeni kardeşleriyle tanıştırırken uygulayabileceğiniz birkaç tavsiye verebilirim sizlere;

  • İlk çocuğunuz hastane odasına kardeşi ile tanışmaya geldiğinde bebek sizin kucağınızda olmasın, çocuk gelişimi uzmanı tarafından verilmiş olan bu tavsiye bence en önemlilerinden biri.Bunu yapmanızı gerektiren sebep, çocuğunuzun sizi doğum yapmaya gittiğiniz için uzun süredir görmediğinden dolayı çok özlemiş olması ve sizi ilk gördüğü anda size sarılmak isteyeceği. Çocuğunuz bunu hayal ederken, kollarınızın çoktan başkaları tarafından dolu olduğunu görmesi onu hayal kırıklığına uğratacaktır. Bu yüzden oğlunuzu veya kızınız yeni kardeşini görmeye geldiğinde ilk önce onu kucaklayın.
  • Bebeğinize, abisini veya ablasını tanıtın. Çocuğunuzu yeni kardeşiyle tanıştırmak yerine, kardeşini çocuğunuzla tanıştırın. Örneğin; Gel, yeni kardeşine bak ne kadar tatlı dimi? Yerine Abine/ablana merhaba de, o seni büyütürken bize yardımcı olacak ve sana bir sürü güzel şey öğretecek deyin.
  • Kardeş payını asla göz ardı etmeyin. Mesela büyük çocuğunuza eskiyen bir eşyasının yenisini alıp, eski olanı da küçük kardeşine vermeyi teklif edin. Hatta bunu hastaneye kardeşini görmeye giderken de yapabilirsiniz. Örneğin çocuğunuza yeni bir kitap alıp eski kitabı da yeni kardeşine hediye etmesini önerebilirsiniz.
  • Abi veya abla olacak olan çocuğunuza,kardeşi ile ilgili sorumluluk verebilirsiniz. Mesela, bebeğinizin biberonunu ona taşıttırın. Ya da iki dakikalığına kardeşini ona emanet edin ama, büyük çocuğunuza fark ettirmeden gözünüz üzerlerinde olsun.
  • Bu söyleyeceğim her yaş grubundaki çocuklarınız için geçerli, severken kullandığınız kelime her ne olursa olsun onları karşılaştırma nitelikli sözler kullanmayın. Unutmayın ki onlara sevginizi eşit dağıtmalısınız.

Dediğim gibi, çocuğun durumu kabullenmesi bir çırpıda gerçekleşecek bir durum değil, ona kardeş sevgisini aşılarken bunu sakin ve sabırlı bir şekilde gerçekleştirmeniz gerekiyor. Sizin ona karşı olan yaklaşımınız bu konuda en önemli etken. Yeni doğan bebeğinizi daha karnınızda taşırken bile, onu sadece anne veya baba olarak değil, ailecek beklediğinizi büyük çocuğunuza hissettirmelisiniz, ve birlikte bekleme düşüncesini benimsemelisiniz.

Processed with Snapseed.

Processed with Snapseed.

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir