Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

DAMLA’ NIN HAMİLE GÜNLÜĞÜ 31. HAFTA

DAMLA’ NIN HAMİLE GÜNLÜĞÜ 31. HAFTA

Uzun zamandır yazamıyorum. Çünkü bir takım sıkıntılar yaşadık ve ben kendimi biraz toparlama gereği duydum.
Şöyle ki en son ki yazımda 4 lü testin sonucunu bekliyorduk. Sonucu aldığımız gün doktordan önce sonucu okuyarak rahatlamaya çalıştım ve kağıtta benim anladığım kadarıyla önemli bir şey yoktu. Çok sevinmiştim , kendi kendime “ şükür bir gün de doktordan iç rahatlığıyla ayrılacağım” derken doktorun yanına çıktığımda işlerin öyle olmadığını gördüm hatta sağ olsun eşimin kardeşi de beni o
gün yalnız bırakmamıştı. Doktorumuz bebeğin kordonun da bir toplar damarın eksik olduğunu söyledi bunun normalde çok önemli bir şey olmadığını ama bebekte 6 günlük bir gerilikte söz konusu olunca tedbir almak adına bir perinatoloji uzmanıyla görüşmemiz gerektiğini söyledi. Bizi yönlendirdiği uzmanla görüştük , ve bebeğimizin kafatasının da normale gör yuvarlak olduğunu öğrendik. Normalde bu 3 anormallik tek tek olsa ve ben daha genç bir anne olsam önemli olmadığı ama 3 bir arada olunca amniyo sentez yapılmasının gerekliliğini belirtti. Ne kadar üzüldüğümün tarifi yok. Yazarken yeniden yaşar gibiyim. Çok kötü bir gündü. Ertesi gün işlem gerçekleşti. Acılı bir operasyon ama kısa sürdüğü için çok da dayanılmaz değil açıkçası. O süreçte beni yalnız bırakmayan en başta eşim , kayınvalidem , görümcem ve canım arkadaşım Aylin AKMAN’a çok teşekkür ediyorum. Hep yanımdaydılar ve iyi ki vardılar. Ve beni moral olarak düzelten Özge KOPUZ ‘ a da şükran sunuyorum. Bana o gün anlattıkları sayesinde olayı daha olayı daha sakin algılamama ve bu dünyada yalnız olmadığıma , benim yaşadığımın bazı insanların yaşadıklarının yanında ne kadar hafif kaldığına öyle güzel ikna etti ki , bir an olsun kendimi hafif hissettim.

İşlemin ilk sonucunun temiz çıktığını 3 gün sonra göz yaşları içinde tüm aile öğrendik , 15 gün sonra da kesin sonuç geldi. Ben o sonucu da göz yaşları içinde bekledim , Ankara ‘ yı belki 10 kere aradım, artık telefondaki kadın bana acıdı da laboratuvara kendi gidip birebir bana cevap verdi. Çok şükür ki her şey yolundaydı. Benden mutlusu yoktu. ”Anne olunca anlarsın.” lafı vardır ya tüm ergenliğimizi yiyip bitiren , o ne büyük , dolu ve anlamlı bir cümleymiş. Ben daha tam anlamıyla anne olmadım ama bebeğimle ilgili duyduğum her üzücü haber bana bu lafın ne demek olduğunu kafama vura vura anlattı. Canım annem ben seni , karnındayken üzmemişim ama ergenlikte benden çok çektin biliyorum ve çoooooook çoooooook özür diliyorum , ne hissettiğininin %1 ile ilgili bir fikrim var ve çok pişmanım.

Evet öyle böyle derken geldik 31. haftaya ve kaldı 9 hafta.Çok heycanlıyım , çok mutluyum. Hazırlıklarımız bitmek üzere.Eksik tamamlamaktayız.Bir tek çantamı hazırlamakta tedirginim . Geçen bir yazı okudum , bir anne adayı da aynı tedirginliği yaşamış , sanki çantayı hazırlarsam Aslan çıkıp gelecek diye korkuyorum. Umarım bundan sonrası için her şey yolunda gider.

PS:Hamileyken yemeye muhakkak dikkat etmeniz gereken besinler: kırmızı biber , yulaf, sıkılmış portakal suyu ( günde en az 1 bardak) , ıspanak ( özellikle çiğ olarak salatalarda) , havuç , avakado , yeşil mercimek , karnabahar , lahana , kereviz , patates( buharda ya da fırında) ,elma , yağsız kırmızı et, somon , fasulye, brokoli.

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir