Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

GAZ –ŞİŞKİNLİK SİNDİRİM PROBLEMLERİ VE ÇAYI

GAZ –ŞİŞKİNLİK SİNDİRİM PROBLEMLERİ VE ÇAYI

Sindirim sistemini oluşturan geniş kaslı boru ağızdan anüse kadar uzanır, buradaki hormon ve enzimlerin salınımıyla birlikte hareket ederek besinlerin sindirimi sağlanır.Sindirim sisteminde oluşan havaya gaz denir.(mide –bağırsaklarda..) Bağırsakta üretilen bazı gazlar kan dolaşımına karışır ve akciğere taşınır ve nefesle dışarı atılır (ağız kokusu).

Gaza ne sebep olur?

Normal vucüt gazı 100-200ml arasındadır .Geğirmek bir kısım gazın mideye kaçmasına sebep olur.Kalan gaz ince bağırsağa hareket eder. Bir kısmı absorbe edilir, diğer kısım kalın bağırsağa anüsten çıkmak için hareket eder .Gaz genlikle hava yutmamızla ortaya çıkar ya da bağırsaktaki bakterilerin besinleri sindirirken ortaya çıkan bir oluşumdur.

Hangi durumlarda hava yutarız?

Hemen hemen her yediğimiz besinle birlikte hava yutarız. Fakat, bazı durumlar ve besinler daha çok hava yutmamıza sebep olur . Bunlar;

-Hızlı yemek yiyip içmek

-Sigara içmek

-Sakız çiğnemek

-Donmuş buzlu ya da karbonatlı içecekler

-Pipetle bir seyler içmek

-Bol , takma diş.

Bağırsak bakterilenin besinleri sindirmesiyle gaz nasıl oluşur?

Mide ve ince bağırsak , şeker nişasta ve lifleri tamamiyle sindiremez. Sindirilmeyen bu gıdalar ince bağırsaktan kalın bağırsağa hareket eder. Önce, sindirilmeyen karbonhidrat bakteriler tarafından kalın bağırsakta parçalanır, bu işlem sırasında hidrojen ve Co2 açığa çıkar. Diğer bakteriler hidrojen gazını alıp metan gazı ya da hidrojen sülfite çevirir.(genellikle sülflür gazı birikir). Ne kadar sülfür içeriyorsa koku o kadar fazladır.

Hangi besinler gaza sebep olur?

-Karbonhidrat içeren bir çok gıda gaza sebep olur . Bunun karşılığında yağlar ve protein daha az gaz problemi yaratır. Bir kişide gaz problemi yaratan bir besin başka bir kişide yaratmayabilir. Bu, kişinin ne kadar karbonhidrat tükettiği ya da bağırsağındaki bakteri türüne karşı değişir.

** şekersiz sakızlar , tatlandırıcılar (şeker alkolü sorbitol içerir)

**yüksek furktoz şurubu içeren besinler   muhtemel gaz problemi yaratan karbonhidrat türleridir.

 

-Gıda duyarlılığınız olan besinlerin tüketimi azaltılmalı.

-Mayalı gıdalar gaz problemine neden olabilir.

-Glutenli tahıllar gaz problemine neden olabilir.

-Fazla katkı maddesi içere- Çok yağlı besinler mide boşalmasını geçiktireceğinden şişkinlik ve rahatsızlık hissettirirler fakat gaz n peynir türleri gaz problemine neden olabilir.

-Gaz problemi yaratan besinle kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.Eğer bir hastalığa bağlı(diyabet , CROHN’S hastalığı gibi ) gaz probemi şikayeti yok ise , kişi bir bakıma kendi doktoru olmalıdır. Besin tüketimi ve gaz şikayetini düzenli olarak izlemelidir.

-Gaz şikayeti olan bir kişi günlük ne yiyip ne içtiğini not edip ve ne sıklıkla gaz çıkardığını ya da diğer semptomlar oluştuğunu gözlemleyebilir.Bununla birlikte kişiyi rahatsız eden, gaz problemi yaratan besini bir süre çıkararak rahatlama yaşanabilir.

-Bununla birlikte sindirimi sağlayan yararlı bağırsak bakterileri içeren takviye ürünler almalı ya da probiotik içeren besinleri kendi yapmalıdır.(Kefir, yoğurt , turşu gibi)

-Düzenli hareket edilmeli.

 

Aşağıda vereceğim bitki çayı tarifi gaz –sindirim problemine yardımcı bir çaydır.

         -20 gr rezene       20 gr anason           20 gr karaman kimyonu       10 gr kakule

-1 dolu çay kaşığı karışımı, kaynamış biraz soğumuş su içerisine koyarak 10dk demlendirin. Günde 3 kez tüketebilirsiniz.

*Bitki çayları kullanımı kişiden kişiye göre değişir.

*Kişinin hastalığı, alerjik durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

*Sadece örnek bir karışımdır.

 

-Uz. Dyt. Hande KOTANOĞLU

-4.LEVENT /NİŞANTAŞI

-537 723 83 80img_4201

Print Friendly, PDF & Email

İlk yorumu sen yap!

Trackbacks/Pingbacks

  1. GAZ –ŞİŞKİNLİK SİNDİRİM PROBLEMLERİ VE ÇAYI - Havari - […] Özge Kopuz […]

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir