Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Hamilelik Sırasında Kaçınılması Gereken Gıdalar

Hamilelik Sırasında Kaçınılması Gereken Gıdalar

Hamilesiniz ve biriyle ya da birileriyle yemek yiyorsunuz, size yöneltilen ilk soru ile oturum açılır; “ Canım bunu yemende bir sakınca yok değil mi?” Ee sizde zamane gebesisiniz, internette o sayfa senin bu sayfa benim araştırdınız herhalde, ama bu, siz doğurana kadar ne yemeli ne yememeli konusunu kapatmaya yeterli olmayacaktır. Hatta o biter bu seferde emzirirken beslenme adlı oturum açılır çevrenizdekiler tarafından. İlk zamanlar bu konu çok fazla ilginizi çeker, bıkmadan usanmadan tavsiye alır, tavsiye verirsiniz, çünkü sizin ve bebeğinizin sağlığı hamilelikte en önde gelir ve sağlıklı olmakta doğru beslenmekten geçer. Peki, herkesten “ye” önerileri aldık, göz önünde bulundurduk araştırdık, uyguladık ya da uygulamadık, yahu bir tane yeme diyen yok mu? Madem öyle, ben bu yazımda size “yemeyin” diyeceğim. Durun hemen korkmayın, yemeyin derken, neleri yemeyin, neden yemeyin, nelerin fazlasından kaçının bunların hepsini anlatacağım.

Cıva oranı yüksek balıklardan tüketmemeyi tercih edin;

Ton balığı, köpek balığı gibi balıklar Cıva maddesi içeren balıklar tüketildiğinde, basit bir şekilde vücut tarafından emilerek, buradan plasentaya geçer. Yapılan araştırmalar gebelik döneminde yüksek cıva barındıran balıkları sık sık tüketmenin, fetusun beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur. Bebeğin bilişsel becerileri, motor becerileri, dil becerileri ve görme yeteneği bundan az veya çok etkilenebilmektedir. Bir haftadaki balık tüketimi metil cıva seviyesini hemen etkilemez. Eğer bir haftada aşırı balık tüketildiyse, bir sonraki hafta balık tüketimi azaltılmalı ya da o hafta balık yenmemelidir. Hamilelik süresince çiğ balık ve katkılı konservelerin tüketilmemesi önerilir. Balık hazırlanırken de bazı özelliklere dikkat edilmelidir. Buğulama, ızgara, fırınlama gibi yöntemler tercih edilmelidir. Kızartmada balıklar tüm vitamini kaybeder. Bu nedenle uzun pişirmemek önemlidir. Balık yerken yanında taze hazırlanmış bol salata yenmelidir. Yanında çorba veya tahıllı ekmekle çok sağlıklı ve çok besleyici bir öğün oluşturulabilir.

Alkol ve aşırı kafein tüketiminden uzak durun;

Bunların aşırı tüketilmesi teratojen içerdiklerinden bebeğinize zarar verebilir. Gebelikte teratojen madde “maruz kalınması durumunda bebekte yapısal bozukluk yaratarak zarar veren etken” anlamına gelir. Kahve her ne kadar az ve kararında tüketildiği zaman (örneğin günde 200 mg gibi) aksi bir durum yaratmayacak olsa da, alkol hamilelik boyunca kesinlikle tüketilmemeli.

Pastorize edilmemiş günlük ürünlere dikkat edin;

Şimdilerde organik takıntımız baya yüksek seviyelerde, çiftliklerden getirilen sütleri tüketiyor, kendi yoğurdumuzu peynirimizi yapıyoruz, ancak tüm bunları yaparken sütün organik oluşu pastörize olup olmadığını bize unutturmamalı. Peynirin pastörize olması tam mayalanmış olmasını gerektirirken, sütün pastörize olduğundan emin değil iseniz mutlaka kaynatmalısınız.

Sakarin kullanımını azaltsanız iyi olur;

Aslıda günümüzdeki tatlandırıcılarda her ne kadar kullanılmasa da, kullandığınız tatlandırıcının içeriğinden emin olursanız hiç de fena olmaz. Çünkü sakarinin doğum defektlerini artırdığına dair bir bulgu olmasa da hem annede hem de bebekte mesane kanseri riskini artırdığı bilinmektedir.

Her bitki çayı faydalı olmayabilir;

Hamilelik döneminde her bitkisel çay ve içecek tüketilmemelidir, seçici olunmalıdır ve sık tüketilen güvenli olduğu bilinen çaylar tercih edilmelidir. Bitkisel çayların içerisinde çok çeşitli maddeler bulunabilir ve bunların gebelik ve bebek üzerinde zararlı etkileri olabilir. Bu durumda; fesleğen, biberiye, yaban mersini, sarı kantaron, melisa yaprağı, aloe vera, karahindiba gibi bitki çaylarını da, hamilelik döneminizde içmeniz rahim kasılmalarını fazlalaştırarak, erken doğum yapma tehlikesini arttırabilir. Daha çok, ahududu çayının doğum kasılmalarını başlatan etkisi, yüzyıllardan beri bilinmektedir. Hatta bu çayı doğum süresi geçen anne adaylarına, doğumları başlatmak amacı ile kullanılmaya devam ediyor.

IMG_3100

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir