Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Hamilelikte 1. Ay

Hamilelikte 1. Ay

Artık bir bebek sahibi olmaya karar verildiği an aslında hayatın o en dik yokuşunun başında olanca gücünle ve dimdik dikilmişsin demektir. Zorluklarını aşmana fazlasıyla yetecek kadar tatlı anları olan bu yolda bütün annelere başarılar dilerim. Bu cesur anne adayları ile hafta hafta hamilelik sürecine ilişkin önemli detayları paylaşacağım.

Öncelikle gebelik öncesi yapılması gereken önemli şeyler var.İlk olarak iyi bir uzmanla görüşmek gerekiyor.Onun önemli gördüğü testlerden sonra gebeliğe zarar verecek bir engel yoksa folik asit kullanımına başlamak gerekiyor.Folik asit erken doğum ve düşük gibi riskleri azalttığı için gebelik öncesi 3 ay ve gebelik sonrası 3 ay olmak üzere 6 ay boyunca kullanılması öneriliyor.

Bir diğer detay ise hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu dönemdir.Bu dönem “yumurtlama dönemi” olarak geçmektedir.Yumurtlama dönemi adet tarihinizin ilk gününden başlayarak 10-16. günleri arasındadır.Bu dönem bebek isteyenler için kritik bir dönemdir.

Gebelik ortalama 40 haftalık bir süreçtir.Uzmanlar bu süreci üç ayrı grupta (3 tremester) incelerler.İlk 3 ay bebeğin gelişmeye başladığı dönemdir.İkinci 3 ay gelişime devam ettiği,son 3 ay yani son tremesterde ise doğuma hazırlık evresidir.

Ay ay bebeğin ve annenin bu süreçteki durumunu detaylı şekilde inceleyelim.

IMG_6765

  1. AY

Aslında gebeliğe hazırlık ayıdır. Özellikle ilk iki hafta gebelikten söz edilemez.Döllenme gebeliğin 3. haftası diye tabir edilen zamanda gerçekleşir ve bebeğin rahime yerleştiği tarih de 4. Haftadır.Bebeğin rahime yerleştiği bu haftada sinirler oluşmaya başlar ve beynin oluşacağı bölüm meydana gelir.Henüz boydan söz edilemeyecek kadar küçüktür ve ultrasonda gözlenemez.Kalp atışları duyulmaz.

Bu dönemde oluşan kısa süreli kanamalar normaldir.Halk arasında buna “üstüne görme” de denir.Sebebi ise plesentanın büyüyüp gelişirken rahim içindeki bazı kılcal damarları yırtmasıdır.Bu da damla damla hafif kanamaya sebep olur.

Bu ay tıp dilinde bebeğin “embriyo” olarak anıldığı aydır.

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir