Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Hamilelikte 2. Ay

Hamilelikte 2. Ay

Gebeliğin gözlemlendiği ve teşhisin konulduğu aydır.Artık hem ultrasonda kalp atışlarını duyabildiğiniz ve gözlemleyebildiğiniz bir bebeğiniz var hem de bu henüz 1-1.5 cm boyundaki bebeğin size yaşattığı bulantılar var!

Evet anne adayı bu ayda bulantı,ağız kuruluğu,yorgunluk,memelerde gerginlik,aşerme gibi sıkıntılar yaşayabilir.Bazı anne adayları bu belirtileri çok ileri derecede yaşıyorken kimi anne adayları ise hiçbir sıkıntı yaşamadan gebeliğine devam edebilirler.

Özellikle bu ayda en çok yaşanan his “adet olacakmış” hissidir.Bu durum ilerleyen aylarda da devam edecektir.

BEBEĞİN GELİŞİMİ

Artık o minicik kalp kan pompalamaya başlamıştır.Ultrason muayenesinde kalp atışı rahatlıkla duyulur.Kol ve bacaklar gelişmeye başlar;el ve ayak yumruları oluşur.İç deri ve dış deride de gelişim hızla devam eder.İç deride sinir sistemi,beyin,omurilik,omurga oluşmaya başlar.Dış deride ise iç organları şekillenir.En önemlisi de bebeğe oksijen taşıyacak olan “kordon bağı” oluşmaya başlamıştır.Cinsel organ henüz şekillenmemiştir.Bebek artık hareket edip yer değiştirebilir.Gözler belirginleşmeye başlar,retinada ise renk çalışmaları devam eder.

IMG_8777

ANNE

Anne adayı bu ay ve diğer aylar artık beslenmesine çok dikkat etmelidir. Sık ve az yemeli yediklerini özenle seçmelidir.Özellikle mide bulantıları için leblebi,kraker,ayran ve bol meyve tüketmelidir.Bulantı ve kusmaya bağlı olarak kilo kaybı yaşanabilir.Çay ve kahve tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalı sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır.Yürüyüş yapmak anneyi rahatlatacaktır.

Anne kalsiyum ihtiyacını karşılamaya da dikkat etmelidir.Çünkü eğer annenin aldığı kalsiyum hem anneye hem bebeğe yetmezse bebek kalsiyum ihtiyacını annenin kemiklerinden karşılar.Bu da annede ilerleyen yaşlarda kemik erimesine sebep olur.Bu yüzden süt ve süt ürünlerini bolca tüketmek gerekir.

Eğer düşük riski,kanama,ağrı,enfeksiyon gibi durumlar yoksa ve doktorunuz özellikle kısıtlama getirmediyse cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

Doktorların önerisi her ay 1 kg almaktır.Kilo kontrolü gebelikte ve gebelik sonrasında önemlidir.Çok fazla kilo almak anne adayını doğumdan sonra sıkıntıya sokabilir.Bu yüzden gebelikte kilo kontrolü yapmak gerekir.

Artık anne adayı artık gebeliği benimsemeye başlamıştır.

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir