Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Hamilelikte 3. Ay

Hamilelikte 3. Ay

Komedi filmlerinde hıçkıra hıçkıra ağlayıp Dram filmlerinde gülme krizine girdiğiniz aya hoş geldiniz.Bu aydan itibaren kafanız değil ama duygularınız oldukça karışıktır.Durduk yere duygusallaşabilir,durduk yere gülmeye başlayabilirsiniz.Duygusal hassasiyetiniz bu aydan itibaren başlar.Henüz sizi gören kimse “hamile misiniz?” diye sormaz.

Memelerde hassasiyet,sinir,yorgunluk,uyku ve bulantı şikayetleri genelde bu ayda da etkisini sürdürür.

İlk ayda bahsettiğim ilk trimester bu ayla birlikte sona erer.Yani gebeliğin üçte birini tamamlamış bulunuyorsunuz.

Bu ayda bebeğin dişlerinin gelişmesi ve kendi dişlerinizin sağlığı için flor desteği almalısınız.Hamilelik boyunca yaşanan en büyük sıkıntılardan biri olan kramplar bu aydan itibaren hayatınıza da yavaş yavaş girebilir.Eğer böyle bir şikayet varsa potasyum ağırlıklı beslenmek bu şikayetinizi azaltabilir.

Bu aydan itibaren başlayan duygusal hassasiyetiniz için bir uzmanla görüşebilir,bazı fiziksel aktivitelerle kendinizi rahatlatabilirsiniz.Bebeğinizle ilgili hayaller kurmak da size kendinizi iyi hissettirecektir.Doktorunuza danışarak spora başlayabilirsiniz.

Bundan sonra bebek de artık kordon sayesinde sizden beslenmeye başlayacağı için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir.Özellikle OMEGA3 yönünden zengin olan balık,ceviz,ıspanak gibi besinleri düzenli tüketmelisiniz.

Bu bebeğinizin beyin gelişimi açısından önemlidir.Bununla birlikte süt ve süt ürünlerini de yeteri kadar tüketmeniz önemlidir.Fakat bu besinler kalori açısından çok zengin olduğu için gereksiz kilo almanıza sebep olabilir.Bunun önüne geçmek için sütün,yoğurdun,peynirin light olanını tercih edebilirsiniz.Kalsiyum yönünden farkları yoktur,light olanın sadece yağı azaltılmıştır.Ve tabi ki bolca meyve tüketmeniz hem midenizi gereksiz yere doldurmanızı önler,hem kabızlık şikayetinize iyi gelir hem de zengin besin kaynağıdır.

IMG_6318

BEBEK GELİŞİMİ

Bebeğiniz artık ana hatlarıyla size ultrasondan gülümseyebilir =)Boyu 5-7 cm ağırlığı ise 10-15 gr olmasına rağmen tüm hayati organları oluşmuştur.Artık bir insan şeklini almıştır,ultrasonda bir uzaylı gibi görünse de o çoktan sizin mercimek kafanız olmuştur bile!

Amniyon sıvısını yutarak nefes alıp verme hareketleri başlar.Böbrekler mesaneye doğru idrar salgılamaya başlar.Göz kasları gelişir,ses telleri oluşur.Sinir hücreleri de hızla çoğalmaya devam eder.

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir