Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Hamilelikte 4. Ay

Hamilelikte 4. Ay

2. trimestere hoş geldiniz.Bu aydan itibaren cicim aylarınız, “ay canım şunu çekti” leriniz başlayabilir! Bu ayla birlikte bulantılara,kusmalara,mide yanmalarına,ağız kurumalarına yavaş yavaş veda ediyorsunuz.Bu da eski enerjinize kavuşmanızı ve hamileliğinize ‘toz pembe’ bakmanızı sağlayacak.

Artık kilo artışınız ve buna bağlı olarak çatlaklarınız oluşmaya başlar.Bunun için çatlak önleyici kremler ve bazı bitkisel yağlar önerebilirim.Yine tuvaleti sık sık ziyaret edeceğiniz bir aydır. Tuvalet aynasından yüzünüze dikkatli bakarsanız yüzünüzde lekelenmeler olmaya başladığını göreceksiniz.Fakat bu endişe edilecek bir durum değildir çünkü gebelikten sonra kendiliğinden geçecek olan minik lekelerdir.İlk üç ay yaşadığınız sıkıntılı günler sona erdiği ve eski enerjinize kavuştuğunuz için artık cinsel istekleriniz de yeniden artmaya başlar.

Bazı anne adaylarında burun kanamaları görülebilir.Geçicidir.Ayrıca bu dönemde bebek hareketlerini hissedebilen anneler olsa da genelde bağırsaktaki gaz ve kas seyirmelerini bebek hareketi sanabilirsiniz.

ÖNEMLİ: 16-20. Haftalar arasında Down Sendromu açısından önemli olan “üçlü tarama” testi yapılmalıdır.Anneden alınan kan testi ile bebeğin baş çevresi ölçülerek karşılaştırılır.

Anne adayı günde en az 2-3 lt sıvı tüketmelidir.Demir açısından zengin besinler tüketmeniz gerekir.Demir eksikliği erken doğuma,bebeğinizin düşük kilolu olmasına sebep olabilir.Kırmızı et,ton balığı ve ciğer demir bakımından zengindir.Et yemeyen anneler demir ihtiyacını sebzelerden karşılamalıdır.Ancak sebzedeki demirin emilimi ete göre daha zordur.Bunu kolaylaştırmak için vejeteryan anneler bol bol c vitamini tüketmelidir.

Ayrıca bilinçsiz ilaç tüketiminden uzak durmalı doktorunuza danışmadan hiçbir ilacı kullanmamalısınız.Çünkü bu dönemde kullandığınız ilaçlar hem size hem bebeğe ciddi zararlar verebilir.

IMG_6553

BEBEK GELİŞİMİ

Bu ayda bebek 9-12 cm boyunda ortalama 100 gr ağırlığındadır.”Uzaylı”m diye sevdiğiniz bebeğinizin yüzü artık insan şeklini almaya başlamıştır.Gözleri,burnu,kulakları yerindedir.Çişini yapmaya başlar.İdrar amnion sıvısına karışır ve bebek onu tekrar yutar.

Refleksleri gelişmiştir.Mimikler yapmaya başlar.kaşlarını çatar,gözlerini kısar,parmağını bile emiyor olabilir!Cinsel organı oluşumunu tamamladığı için cinsiyetini öğrenip isim düşünmeye başlayabilirsiniz =)

Artık bebeğiniz bir parmak izine bile sahiptir! Kemikleri,kasları günden güne güçlenmektedir.Hatta artık hissedebileceğiniz güç denemeleri bile yapmaya başlar! =)

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir