Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Hamilelikte 6. Ay

Hamilelikte 6. Ay

Şimdiye kadar kilo kontrolünü çok iyi yapan anne adayının bir anda hızlanan kilo alımı karşısında biraz moral bozukluğu yaşadığı aydır. Bu ayda artık bebek de dolayısıyla siz de kilo alımı konusunda hızlanmaya başlarsınız.

Artık eşiniz karnınıza elini koyduğunda rahatlıkla bebeğinizin hareketlerini hissedebilir. Oturup kalkarken eski hafifliğinizden eser yok! Artık kilonuzla birlikte hareketleriniz de ağırlaşmaya başlar.Kramplarınız da sizi daha sık rahatsız etmeye başladıysa magnezyum ve kalsiyum alımına daha çok özen göstermelisiniz.Büyüyen göbeğiniz ile birlikte sırt ağrılarınız başlayabilir,bunun için bazı egzersizler yapabilirsiniz.Bacaklarınızda doğumdan sonra geçecek varisler oluşabilir.Yüzünüzde hormonlarınızın yol açtığı bazı sivilceleri misafir edebilirsiniz.Bu dönemde diş eti kanamaları da görülebilir.

Bu hafta doktorların önerdiği bir ulrasonografi var ki aslında sizi oldukça heyecanlandıran bir test.bebeğinizi üç boyurlu ve kanlı canlı izleme aynı zamanda da bir terslik olmadığından emin olmak için Renkli Doppler Ultrasonografi yaptırabilirsiniz.radyasyon içermediği ve ses dalgası ile çalıştığı için zararsızdır.Özellikle bebeğin kalbinde yapısal bir bozukluk olup olmadığı tespit edilir.Bu test için en uygun hafta 22-24 haftalardır.Ayrıca annenin rahmini besleyen damarlar için de yapılacak olan doppler doğacak bebeğin kilosunun düşük olup olmayacağı konusunda bilgi verebilir.

Günlük yürüyüşler ve egzersizler yapmaya devam etmeli,beslenmemize dikkat etmeliyiz.Özellikle seçtiğimiz kıyafetler bel bölgesini sıkan değil gevşek ve rahat olmalıdır.Topuklu ayakkabılar yerine rahat ve alçak ayakkabılar tercih edilmelidir.

 

IMG_6317

BEBEĞİN GELİŞİMİ

Bebeğinizin uzunluğu 18-21 cm ağırlığı ise yaklaşık 500 gr’dır. Duyuları oldukça gelişmiştir.Vücudunu düzenli olarak hareket ettirir ve bunu size oldukça hissettirir =)

Kaş,kirpik ve göz kapakları oluşmaya başlamıştır.Dışarıdan gelen sesleri algılar,tepki verir.O yüzden bebeğinizle konuşmanız onunla kuracağınız bağ açısından önemli ve gereklidir.

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir