Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Hamilelikte 7. Ay

Hamilelikte 7. Ay

3. trimestere hoş geldiniz. Gebeliğinizin bu aşamasının sonunda sizi minicik bir kalp bekliyor! Tabi bu kavuşmanın bir bedeli var.Bu trimester gebeliğin en zor geçen bölümüdür.Artık siz de bebek de ciddi anlamda ağırlaşmaya başladınız.Her tartıya çıktığınızda hayretle inmeye başladınız.

Önceki birkaç ayda yaşadığınız mutluluk yerini endişe, hüzün, yorgunluk hissi ve gerginliğe bıraktı.Sırt ve bel ağrılarınız başladı.Bu ayda görülebilecek rahatsızlıklardan biri de “gebelik zehirlenmesi” dir. Eğer sabah uyandığınız sıralarda el, ayak ve yüzünüzde gereğinden fazla şişme,hızlı kilo artışı,sık ve şiddetli baş ağrısı,görmede bozukluk ve yüksek tansiyon gibi şikayetleriniz varsa mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Bu ay değişen hormonlarla birlikte vajinal akıntılarınızda da artış olabilir.Hijyeni sağlamalı ve pamuklu iç çamaşırı kullanmalısınız.Aksi taktirde mantar gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir bu da doğuma hazırlık sürecinizi olumsuz etkileyebilir.

İlk aylarda sizi hayattan soğutan bulantıların geçtiği rüya gibi bir 2. Trimesterden sonra büyüyen ve midenize baskı yapmaya başlayan yavrunuz yüzünden 3. Trimesterde sizi uykulardan uyandıracak mide yanmaları karşılıyor.Bunun için geç saatte yemek yememeli,baharatlı ve yağlı yiyecekler tüketmemelisiniz.

Gebeliğin 24-28 haftaları arasında “şeker testi”nizi mutlaka yaptırmalısınız.Ağızdan alınan şekerli su ile birlikte kan değerleriniz incelenir ve gebelik şekeri olup olmadığına bakılır.Yine bu ayda “kan uyuşmazlığı” probleminiz varsa RH IMMUNGLOBULIN AŞISI olmanız gerekmektedir.

Eğer kasılmalarınız çok sıksa,su şeklinde akıntılarınız ya da kanlı akıntılarınız oluyorsa hemen doktorunuzla görüşmelisiniz çünkü erken doğum riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

IMG_6328

BEBEĞİN GELİŞİMİ

Bu ayda yaklaşık 40cm uzunluğunda ve 1000-1500 gr ağırlığındadır.Bu ayda dünyaya gelen bebeklerin yaşama oranı %90’dır.Bebek bu ayla birlikte doğuma hazırlanmaya başlar,kilo alımını hızlandırır.Yüzü şekillenmiştir. Saçları da uzamaya başlamıştır ama mide yanmanızla ilgisi yoktur =) Dışarıdan gelen güçlü ışığa göz kırpabilir,yüksek ve tanıdık seslere tepki verebilir.

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir