Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Hamilelikte 8. Ay

Hamilelikte 8. Ay

Bebeğe hazırlanma konusunda tüm ailenin seferber olduğu aydır.Bu ayda hızlanan hazırlıklar doğum çantasının da hazırlanmasıyla son bulacaktır .Tedbirli davranarak bu ayda doğum çantasını hazırlamakta fayda var.Bebeğinize kavuşmaya çok az kalmış olmasının ve artık sizi giderek bebek kokusu ile sarmaya başlayan hormonların etkisi ile fazla duygusallaşabilirsiniz.Memelerinizden kolostrum (ilk süt) gelebilir.Sakın sıkmamalı ve meme ucunuzla oynamamalısınız.Bu ayda tansiyon takibi önemle yapılmalıdır.Küçük tansiyonun 9’u aşması durumu hem anne hem bebek için tehlike arz eder.

Vücudun özellikle bacakların şişmesi,kabızlık,gaz olma,mide yanmaları hat safhadadır.Artık ortalama 2 kilo olan bebeğinizi taşımak zorlaşmış ve bel-sırt ağrılarınız yüzünden elinizle kırlentle gezmeye başlamışsınızdır.

Bu ayda ara ara kasılmalar yaşayabilirsiniz.Bu normal bir durumdur çünkü artık hem vücut hem de rahim kendini doğuma hazırlamaktadır ancak bu kasılmalar çok sık ve acılı oluyorsa,vajinanıza doğru baskı ve ağrı hissediyorsanız, pembemsi akıntılar görüyorsanız derhal doktora gitmelisiniz.Bu belirtiler erken doğum habercisi olabilir. Gebeliğiniz ile ilgili herhangi bir sıkıntınız yoksa ve bu konuda doktorunuzdan özel bir uyarı almadıysanız cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.Bu gayet sağlıklı bir durumdur.

Gebeliğin son aylarından birini yaşadığınız bu zaman diliminde zaten yeterince ağırlaştığınız için beslenmenize daha fazla dikkat etmelisiniz.Gereksiz,rahatsız edici ve geç saatte yiyecek tüketmemelisiniz.Özellikle pastorize edilmemiş süt ve süt ürünleri,çiğ ya da az pişmiş balık,et,tavuk,sakatatlar ve aşırı miktarda çay-kahve tüketiminden uzak durulmalıdır. Bol bol su içmek bu ayda yapılacak en güzel şeylerden biridir. Stresten mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Stress at the pregnant woman

BEBEĞİN GELİŞİMİ

Bu ayda bebek 48 cm civarında ve yaklaşık 2000-2500 gr ağırlığındadır.Artık kocaman bir kuzunuz olduğundan ve haliyle daracık yerde 1 ay daha idare etmek zorunda olduğundan hareketleri azalır ve yavaşlar.Karnınızda jimnastik yapıp takla atan bebeğinizin yerini artık bale yapar edasıyla ağır ve ritmik hareket eden bir bebek alır.Bu ayda anne bebeğinin hareketlerini daha ciddi takip etmeli aşırı hızlanma ya da aşırı yavaşlama ya da hareketsizlik durumunu gözlemelidir.Eğer bir süre hareketlerini hissedemezse bir bardak süt içip tekrar dinlemeli,bir süre sonra yine hareket etmezse mutlaka doktorla görüşülmelidir.Bebeğin kemik gelişimi için bu ayda çok fazla kalsiyuma ihtiyaç vardır.Bol miktarda süt ve süt ürünlerini tüketmelisiniz.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir