Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Hamilelikte 9. Ay

Hamilelikte 9. Ay

Uzun ve bir o kadar da kısa olan bekleme sürecinin sonu ve kavuşmanın gerçekleştiği aydır.Bu ayın sonunda şişmeler, yanmalar,ağrılar,acılar son bulur ve buna son veren şey yine size bu sıkıntıları yaşatan o minik bir çift eldir.o ellere dokunur dokunmaz dünyanız değişir ve bambaşka bir boyuta geçersiniz. Fazla anlatarak olayın büyüsünü kaçırmadan “yaşama ve hissetme” kısmını size bırakıp bu ayki gelişmeleri anlatmaya başlıyorum.

Bir çok bebek 40. Haftayı beklemeden doğar.Bu ay yalancı sancılarla gerçek doğum sancılarını ayırt etmeniz ve tetikte beklemeniz gereken aydır.Gerçek doğum sancıları düzenli ve sık aralıklarla fakat şiddeti giderek artan bir sancıdır.Yalancı sancılar ise düzensizdir ve şiddeti hep aynıdır.Doğum başladığında rahim ağzı açılmaya başlar ve bu açılma 10 cm’i bulduğunda doğumun ilk evresini geçmiş olursunuz.

Doğum şekline karar vermek için doktorunuzla görüşmeli gebeliğin değerlendirmesini yapmalısınız.Gebelik boyunca herhangi bir sıkıntı yaşanmamışsa,bebek baş aşağı pozisyondaysa,çatı darlığı yoksa ve en önemlisi anne de istiyorsa normal doğum planlamak en doğrusudur.Aksi taktirde bebeğin kilosu fazlaysa,ters pozisyondaysa,bebeğin nefes almasında güçlük varsa,kalp ritminde bozukluk varsa,çatı darlığı varsa doktorun ve annenin kararı ile sezeryan doğum planlanabilir.

Gebelik her ne kadar 40 hafta dense de bu süreyi tamamlayan anne adayı azdır.Özellikle yaş olarak küçük ya da büyük annelerde günün aşılması durumu tehlikeli ve hatta ölü doğumlara sebep olabilir.O yüzden bu aşım süresi 10 gün ile sınırlandırılmıştır.

BEBEĞİN GELİŞİMİ

Bu ayda bebek ortalama 50 cm ve 3000-3500 gr ağırlığındadır. Hareket alanı neredeyse kalmamıştır. Vücudundaki lanogo tüğleri dökülmeye başlar ve bu tüğleri yutan bebeğin ilk kakası da bağırsaklarında oluşur.Bebek artık hazır bir şekilde dış dünyaya ve annesine kavuşmayı beklemektedir.

9 ay süren bu bekleme süreci sonlanıp kavuşma anı yaşandığında belki gebelik sıkıntılarınız son bulabilir ancak ona duyduğunuz kocaman sevgiyi küçücük kalbinize sığdıramama sıkıntısı ömür boyu devam edecektir.

Bebeğinizle birlikte uzun ve sağlıklı yıllarınız olsun!

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir