Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 4 yorum

Hamilelikte Havuz

Hamilelikte Havuz


İnsan oğlu geçmişteki zorlukları çabuk unutuyor. Geçen sene idi. Zor geçirilen, sürekli düşük riski ile geçen zamanlarda doktorumun hep tavsiye ettiği şey ” Ne olur yüz Özge. Mümkünse denizde ama hiç olmadı havuzda. ”

Doktorumun sözünü elimden geldiği kadar dinledim. Güneşten korunarak bol bol yüzdüm ama geçen gün gözüme takılan bir yazı beni dehşete düşürdü.” Hamilelikte Havuza Girmek Tehlikelidir.” diyordu. 

Yani anlayacağınız İngiliz bilim adamları benim doktorumla aynı görüşte değilmiş. Havuzların hamilelerde düşüklere ya da doğacak bebekte sakatlığa yol açabileceğini düşünüyorlar. Dediklerine göre kamuya açık yüzme havuzlarının sularına, temiz tutulabilmeleri amacıyla klor ve benzeri pek çok kimyasal madde katılıyor. Bu kimyasallar üzerinden aldıkları örnekleri incelediklerinde de  ceninin gelişmesini olumsuz etkileyebilecek, bebeklerde kalp hastalığı ve damak yarıklığı gibi hastalıklara yakalanma riskini  arttıracak yüksek oranda kimyasallar bulunuyor.


Ayrıca havuz sularında dezenfektan olarak kullanılan trihalometan oranının da çok yüksek bulunduğunu söyleyen bilim adamları, anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen ve düşüklere yol açabilen bu maddenin mümkün olduğunca az kullanılması gerektiğini belirtiyor.  
Anladığım kadarı ile eviniz de özel havuzunuz varsa bunlara dikkat eder güvenle havuzunuza girebilirsiniz. Ama site ve vb. yerlerde girmekse isteğiniz işte o kötü.

Ben bir daha ki hamileliğimde de havuza girermiyim bilmiyorum. Sanırım girerim ama havuzda geçirdiğim süre konusunda oldukça dikkatli davranırım. Karar sizin.
Print Friendly, PDF & Email

4 Yorum

  1. Nice mutlu, beraber sağlıklı yıllara inşallah.

    Çillerine bayıldım.

    Ortaokuldayken kendime kalemle çil yapardım ben.

    Garip anne Çiğdem

  2. hehe bende ortaokulda iken gecirmek icin o cilleri neler denedim ama simdi cok ama cok seviyorum cillerimi:))

  3. çok tatlı maaaşallah Allah bağışlasın.Nice nice mutlu sağlıklı yaşlar dilerim

  4. Benim doktorum da yasaklamıştı havuzu. Oturduğumuz sitede hem açık hem de kapalı havuz olmasına rağmen giremedim. 30 Haziran doğumlu oğluma hamile olduğum son 2 ayda sıcaktan delirdim resmen (2009 senesinde Mayıs bile cehennem gibiydi). B.çekmece sahili de pek temiz bulamadığımdan ancak bileklerimiz suya sokuyordum

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir