Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 2 yorum

HİPNOTİK DOĞUM – HİPNOZLA AĞRISIZ DOĞUM

HİPNOTİK DOĞUM – HİPNOZLA AĞRISIZ DOĞUM

Son günlerde özellikle ünlülerin yoğun ilgi gösterdiği bu doğum şekli “ünlü” olmaları sebebiyle sesini duyurmaya başladı. Oysa ki “hipnotik doğum” daha az profosyonel şekliyle yüzyıllardır insanların yaptıkları bir şey.Yani annelerimiz bizi, anneannelerimiz annelerimizi diye giden uzun bir liste var ki bazı farklarla aynı doğum şeklini kullanmışlar aslında. O zamanlar yoga, nefes teknikleri vs olmadığı için daha çok acı çekmiş olma olasılıkları yüksek olsa da konuyu araştırırken gördüğüm kadarıyla hepsi; “sancıları gelince dünyaya getirecekleri mucizeye kendini kaptırarak doğum yapacakları yere giden (yan oda, minder üstü, ebenin evi, mutfak, komşu evi gibi..)” insanlar. Modanın her yönünde eskiye dönüş olduğu gibi doğum konusunda da bu aralar eskiye rağbet bir hayli fazla.Tabi günümüzün teknikleri de eklenerek.

En son bu tekniği kullanan Özgü Namal “Hipnotik doğum” kavramını gündeme bomba gibi getirdi. Ben de küçük bir araştırma yaptım, nasılmış bu doğum şekli? Kulağa hoş gelen, içeriği hayran bırakan hipnozlu doğum aslında hiç de göründüğü kadar basit değil. Doğum öncesinde detaylı bir hazırlık süreci gerektiriyor. Bu şekilde doğum yapmak için anne adayları nefes teknikleri ve genelde yoga ile hazırlık yapıyorlar. Bu teknikler sayesinde doğum anında ağrı hissetmeyen anne adayı sadece kasılmalarını hissederek hiçbir kimyasal destek almadan doğum sürecini tamamlıyor.Bu süreçte doktor bile baş rolde değil! Elbette doğum anına refakat ediyor ancak doğrudan müdahalesi olmadığı için komplikasyon riski de yok. Bu süreçte başrol anne ve bebek! Kulağa ne hoş geliyor!

102445

Hipnotik doğum sürecinde öğrenilen teknikler hayatın her anında kullanılabiliyor. Tamamen psikolojik bir süreç ve yöntem olduğu için anne adayının zihnini onu huzursuz eden tüm düşüncelerden arındırıyor. Bu arınmışlık yaklaşımı ise anne adayına hayat boyu eşlik ediyor. Amaç “kaygısız” bir doğum yaşamak. Kaygı hissi doğum anında bize yardımcı olan kasların negatif çalışmasına sebep olur.O an yaşanan kaygı ve korku bebeğin gelmesini engeller,doğum sürecini uzatır hatta sezeryan doğuma yol açabilir. Hipnotik doğumu tercih eden anne adayları bu kaygı halinden tamamen arınmış, doğumun çok doğal ve özel bir süreç olduğunu kabul edip doğadaki her canlı gibi kendilerinin de bunu başarabileceğine inanan kişilerdir. Bu psikoloji ile yaşanan hamilelik de elbette ki çok daha sağlıklı ve eğlenceli olacaktır.Doğum esnasında anne ve bebeğin hiçbir kimyasal etkiye maruz kalmaması da biz kadınları etkileyen en hassas olduğumuz konulardan.

Doğum dediğimiz süreç zaten biz kadınlara daha doğmadan kodlanan bir sihir. Hipnozla doğum yöntemi ise vücut bu işlemi kendisi gerçekleştirirken senin acı duymanı engelliyor.

Üniversite hastanelerine girmeye hazırlanan bu yöntem ülkemizde ne kadar yaygınlaşır bilmem ama şimdilik okuyunca bile her anne adayının hayalini süsleyen bir teknik olduğu kesin…

Hayalden öteye geçmesi dileğiyle!

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

2 Yorum

  1. Sizi beğenerek takip ediyorum. Tskler değerli bilgileriniz için

  2. Esim kadin dogumcu ,her gun bir hikaye dinliyorum,neler olabilcek,yada olamayacak ,bazen tanimadigim insanlar icin esim icin tum drlar icin dua ediyorum,o kadar riskli ki bunlari bilipte hipnotik,evde dogum,su da dogum gibi alternatif yollar beni feci korkutuyor,yani bile bile kendi vede bir baska cani riske atma fikri bana ters geliyor,elbette ki dogum normal bir durum ama dogum sirasinda ki komplikasyon olma riskini gozardi edip bu yonde moda olmasi daha da korkunc geliyor bana.Esimin obgyn dr arkadasinin bebegi suda dogumda hayatini kaybetti dusunun artik…

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir