Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

İki Bebek Arasındaki İdeal Yaş Farkı

İki Bebek Arasındaki İdeal Yaş Farkı

Merhaba;

İki bebek arasında ideal bir yaş farkı oranı anne & baba açısından, bebek açısından ve çekirdek aile açısından değerlendirilmesi gereken bir bütündür aslında. Tek anne hazır diye bebek yapmak yada sadece çocuğunuz kardeş istiyor diye kardeş yapmak aslında büyük bir risk. Aile bireylerinin her biri yeni gelecek bebeğe olan yaklaşımı çok büyük önem taşıyor.

Aileye yeni katılacak bebekle beraber hayatın olağan akışı bir kez daha yeni bir şekil almak üzere değişiyor. Bu nedenle herkesin bebek kararından önce kendini ruhen ve bedenen bu fikre hazırlaması gerekiyor. Bunun için belki de çocuğunuz kardeş istemiyorsa pedagog desteği ile yardımcı olmak gerekiyor yada anne bundan önceki doğum hikayesinde zorlu günler geçirdiyse bir sonraki doğum hikayesinin aynı anılarla beklenmesinin üzerinde yaratacağı baskıyı ve stresi ortadan kaldırmak için bir uzmanla görüşmesi gibi ön hazırlıklar gerekebilir.

İdeal Yaş Farkı

Yani ailenin genel durumuna bakıldığında ailenin genel olarak fiziki ve ruhsal durumu ön planda tutulduktan sonra uzmanların ideal kardeş aralığı olarak belirttiği ideal yaş farkı 6-7 yaştır. Çünkü yeni gelen kardeş anne ve babanın dikkatini üzerine çekeceği için çocukta karşılaştırma, yorum yapma yeteneği henüz gelişmediği için sıkıntılı günler geçirme durumu söz konusu olabilir. 6-7 yaşlarında kardeşi olan bir çocuk okul olgunluğuna ulaşmış ve adaptasyon sürecini geçirmiş olduğu dönemde okul ve aile iş birliği ile kardeşin duygusal ve fiziksel olarak en iyi şekilde karşılayabilir. Büyük kardeş 8-9 yaşına geldiğinde halen oyun çağında olacağı için küçük kardeş 2 yaşına geldiğinde onunla oyun oynayarak duygusal bağları güçlenebilir.

Fakat ideal yaş farkını anne ve baba olarak çok uzun buluyorsanız uzmanların minimum yaş farkı önerisi ise 2 – 2,5 yaş aralığı. Bebekler yeni çocukluğa geçecekleri bu döneme kadar anne ve babalarının birincil ilgi ve alakasını üzerlerinde hissederlerse daha olumlu bir süreç içine girebilirler.

Tabi ki uzman görüşleri ve ailelerin yaşam tarzları, şartları pek çok faktör birleştiğinde büyük genele ait resimle beraber her aile kendi durumunu değerlendirip o şekilde ailelerini konumlandırıyor. Sizlerde bizim gibi 22 ay gibi çekirdek ailenize üç minik katan veya katmaya hazırlanan bir aileyseniz. Biraz fazlaca ilgi, biraz fazlaca fiziksel güç ve çokça sevgi ile bu yorucu dönemi neşe, sevgi ve büyük bir duygusal tatmin ile geçirebilirsiniz.

Sevgiler

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir