Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 1 yorum

İyi Bir Ebeveyn Olmanın 10 Yolu

İyi Bir Ebeveyn Olmanın 10 Yolu

İyi bir ebeveyn olmak istiyorsanız her şeyden önce önerilere açık olmalısınız. Bazen kendi bildiğiniz en doğrusu olmayabiliyor. Bu sebeple, çocuğunuzla aranızda sağlıklı ve güzel bir ilişki olsun istiyorsanız ne yapabilirim diye düşünmeli, araştırmalı, sormalı ve dinlemelisiniz.

 1. İyi bir dinleyici olun: Çocuklarınızı dinlemenin ve anlamaya çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bilmelisiniz. Onlara sizinle korkularını, endişelerini ve şüphelerini paylaşma fırsatı verin. Bunu yaparken tüm dikkatinizi ona verdiğinizden emin olmalısınız.
 2. Sevginizi gösterin: Çocuğunuza onu sevdiğinizi hissettirin.  Bunu her gün sevgi sözcükleri kullanarak dile getirin ve ona dokunarak sevginizi göstermeye çalışın.
 3. Kaliteli zaman geçirin: Çocuğunuza ayırdığınız zamanı kaliteli kılmaya çalışın. Örneğin birlikte oyunlar oynayın, ona hikâyeler anlatın, gökyüzündeki yıldızlar hakkında sohbet edin, ne olursa olsun interaktif yani birbirinizle karşılıklı olarak etkileşim içinde olacak bir şekilde zaman geçirin. Evladınızla aranızdaki duygusal bağı güçlü tutmaya çalışın.
 4. Kuralları uygun bir şekilde koyun: Çocuğunuza arkadaşça davranın ve kurallar koyarken insaflı davranın. Evde disiplin kuralları uygularken hakkaniyetli olmaya özen göstermeniz gerekir. Gerçekleşen durumlarda ilk önce onunda iletişime geçmelisiniz, Ama bunu yaparken çok tehditkar olmayın. Unutmayın ki çocuğunun sizden korkmasını değil, size saygı duymasını sağlamanız gerekli.
 5. En iyi örnek siz olun: Rol model olarak çocuğunuza en yakın örnek sizsinizdir. Her yönünüzle sizi taklit edecek olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve davranışlarınıza bu yönde şekil verin. Unutmayın ki çocuğunuza bir şeyi söylemekten ziyade, yaparak öğretirsiniz
 6. Şikayet yerine memnuniyet gösterin: Davranışları sürekli şikayet ile yorumlamak yerine, doğru davranışlarında onu tebrik edin. Tebrik etmeniz onu doğru olanı tekrar etmeye yöneltecektir. Şikayetler ise pek fazla işe yaramaz, çünkü ona yanlış olanın yerine ne yapması gerektiğini öğretmez.
 7. Öğrenmeye açık olun: Kendinize ebeveynlik konulu kitaplar- dergiler alın, internetten araştırın. Gelişime her zaman açık olun ve öğrenmenin sonu olmadığını bilin.
 8. Kendinizi çocuğunuzun yerine koyun:Çocuğunuzun davranışlarını yargılamadan önce onların bakış açısını da anlamaya çalışmanız gerekir. Onlara her zaman davranışlarını açıklama şansı vermelisiniz. Ona karşı tutumunuz anlayışlı ve bağışlayıcı yönde olmalıdır.
 9. Sabırlı olun: Çocuğunuzdan bir günde değişmesini beklemeyin. Unutmayın ki değişikliklerin zamanla gelmesi her zaman daha kalıcı olmalarını sağlar. Aynı şekilde kendinizden de bir günde iyi bir ebeveyn olmayı, değişmeyi beklemeyin. Tüm bunlar zamanla ve sabırla gerçekleşir.
 10. İnsan olduğunuzu unutmayın: Unutmayın ki herkes hata yapabilir. Önemli olan bu hataların farkına varabilmek ve bunu düzeltmek için bir çaba göstermektir. Eğer hem çocuğunuz hem de kendiniz için iyi olmayı gerçekten istiyorsanız, bu yoldaki için çabalarınız boşa çıkmayacaktır.

SYF031BEBEK2015

Print Friendly, PDF & Email

1 Yorum

 1. tüm kriterlerinizi dikkate alarak. Geçmişten gelen geleneklerimizi de yitirmeden dikkatlice ilerleyeceğim. Paylaşımlarınız için teşekkürederim.

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir