Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Maldiv

Maldiv

Küresel iklim değişiklikleri yüzünden 50 yıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülen maldivdeyiz bu sefer.

Bembeyaz kumları , masmavi denizi ve yıl boyunca sıcak olan iklimi ile maldivler tam bir cennet. Yaklaşık 1190 ada dan oluşan adada tur rehberimizin dediğine göre 285 inde insan yaşamakta.Yaklaşık 100 adada otel mevcut yine rehberimizin dediğine göre otellerin büyük çoğunluğu A.B.D vatandaşlarına ait.

Maldiv halkının %97’si Müslüman bunun için yerel halkın yaşadığı yerleşkelerde içki bulmanız zor.
Bu kısa ada bilgisinden sonra gelelim bizim gezimize. Maldive direkt uçuş olmadığı için İstanbul – Dubai, Dubai – Male şeklinde maldivlerin başkenti Male ye geldik burdanda hızlı bir tekne bizi adamız Veli Anantara ya ulaştırdı.

Denizin ortasindaki Bungalovumuzun manzarası enfesti . Anantara yan yana üç adadan oluşuyor. Dhigu, Naladhu ve Veli . Tam bungolovumuzun karşısında ki adada yeni bir otele daha başlamışlardı ki o da kihavah adıyla açılmış.Dhigu ve Veli arasında tekne ile gelip gidebiliyordun ki bu bizim için çok güzel oldu akşam yemeğimizi bir adada sabah kahvaltımızı bir adada yapabiliyorduk :)))

Naladhu ise  sadece yedi adet ozel evden oluşan  muhtesem  bir ada. Resimlerdende göreceğiniz gibi odanın içinde kendinize ait okyanusa karşı olan havuzunuz bile var. Şansımıza biz oradayken bir oda iki günlüğüne boştu bizde bu fırsatı değerlendirip iki günde Naladhu da konakladık.

 

Maldivde günü erken bitirip yeni güne geç başlıyorsun çünkü aşırı nem uyku ihtiyacını arttırıyor.
Bizde genelde 10 gibi uyanır kahvaltıya geçerdik. Kahvaltısı malesef bizim damak zevkimize çok uygun değil. Zeytin, domates, peynir kültürleri yok . Onun için genellikle hafif bir kahvaltı yapıp ceplerimize ekmekleri doldurup odamızın yolunu tutuyorduk. Daha sonra mayolarımızı giyip ekmekleri alıp odamızdan okyanusa giriyor elimizle balıkları besliyorduk. Balıkların elimizdeki ekmek lere gelişi görülmeye değerdi . Her türlü balık mevcut . Resimde gördüğünüz balık mesela bizde kuşların gagalarını biledikleri gaga taşı. Onun altındaki resimde ise anladığınız gibi köpek balığı evet evet doğru gördünüz köpek balığı :)))

 

 

 

 

Tüm gündüzünüz okyanusta geçiyor ve bundan saniye sıkılmıyorsunuz. Akşam olduğun da kumlara atılmış masalarda  aklınıza gelebilecek tüm deniz ürünlerinin olduğu açık büfe yemeğiniz hazır fakat nemden dolayı fazla yiyemeden uyku moduna geçiyorsunuz :))

Biz gerek maldiv seyehatimizden gerek ise adamızdan çok memnun kaldık.Siz de eşinizle başbaşa ya da çocuklarınız ile çok rahat maldivleri tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir