Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Mayıs Ayının Öne Çıkan Meyve- Sebzeleri

Mayıs Ayının Öne Çıkan Meyve- Sebzeleri

Şükürler olsun ki meyve sebze açısından bol verimli bir zamandayız. Mayıs, sezonun en sevdiğim aylarındandır çünkü en çok beklenen meyveler bu ayda bizlerle buluşuyor. Ben bu ay, hazır ailecek sağlıklı beslenmeyi iyice kafamıza takmışken, mevsim meyve-sebzeleri neler olabilir diye şöyle bir araştırayım dedim. Meğerse, yediğimiz her şey sağlığımıza yararlı olan bir sürü özelliğe sahipmiş. Bakalım bu ay sağlıklı meyve- sebzeler
camiasının öne çıkanları kimlermiş görelim; 🙂

Enginar: Sindirimi kolaylaştırır, şekeri düzenler, kalp hastalıklarıyla savaşır, iyi bir demir kaynağıdır.

Kuşkonmaz: İyi bir antioksidandır, probiyotik içerir, kan şekerini düzenler, iyi bir protein kaynağıdır. Nasıl yenildiğine gelecek olursak; saplarından ilk olarak 2-3 cm kestikten sonra üzerinde bulunan dikenli küçük yaprakları da ayıklayın. Pişmesi faza uzun sürmesin isterseniz kökündeki kalın kısmı üzerinden hafifçe soyabilirsiniz. Fakat kuşkonmazı kesilmiş halde aldıysanız, ki öyle yapmanızı öneriyorum, sapın dibinden açığa çıkan bölümün taze ve nemli görünene kadar kesmeniz yeterlidir. Buharda hafifçe haşladığınız kuşkonmaz taze lezzetini korur ve hafif malzemelerle uyumludur. Zeytinyağı ve limonla tüketebilirsiniz.

Böğürtlen: Bağışıklık sistemini güçlendirir, şekeri düzenler, bayanlarda osteoporoza karsı koruma sağlar, depresyona karşı korur. Ben böğürtleni en çok yoğurt ile tüketmeyi severim ve öneririm.

Yaban Mersini: Göz sağlığına iyi gelir, öğrenme kapasitesini arttırır, şekeri düzenler, mideye iyi gelir. Antioksidan oranı çok yüksek olduğundan bağışıklık sistemimizi güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini arttırır.

Kiraz: Sinirleri kuvvetlendirir. Kilo vermeye yardımcı olur. Böbrekleri çalıştırarak idrar sökülmesine yardımcı olur. Ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.  Uyku problemini ortadan kaldırır. Vücudun iltihap üretmesini önler. Yaşlanmayı geciktirir ve cilde parlaklık ve yumuşaklık verir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İnsanın günde yaklaşık olarak 60~80 mg c vitamini alması gerekmektedir bunu ise kirazdan rahatlıkla karşılayabilir.

Dereotu:  İdrar söktürür. Vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Anne sütünü çoğaltmaya yardımcıdır. Mide ve bağırsak gazlarını önler. Hormonları düzenleyerek, adet kanamalarını düzenler. Salatalarınızda bu mevsim dereotunu bolca kullanabilirsiniz.

Karaturp: Karaciğere iyi gelir, kolesterolü düzenler, böbrek sağlığı için faydalıdır, tiroid bezlerinin sağlığını korur. Zihinsel faaliyetleri arttırır. Çiğ olarak doğrayarak ya da rendeleyerek salata çeşitlerinde kullanabilirsiniz.

Mango: Asitli yiyeceklerin zararını azaltır, kanı temizler, böbreklere faydalıdır, cildi temizler, bağışıklığınızı güçlendirir. Bir kere mangonun tadı güzeldir, özellikle smoothie yapımında kullanabilirsiniz.

Bamya: Bamya lif içerir ve kabızlıktan kurtulmak için yardımcı olabilir. Doğal bir müshil olarak görev görür. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur.

Bezelye: Bağışıklığı güçlendirir. Kasların gelişmesini sağlar. Tokluk hissini artırdığından diyet listelerinde bulunmalıdır. Hem yoğun lif hem de protein kaynağıdır.

Kuzu kulağı: Böbrekleri çalıştırır, idrar söktürücüdür. Bedeni güçlendirici toniktir. Hafif müshil etkisi vardır. Taze yaprakları salata veya yemeklerin yanında çiğ olarak yenilebilir.

Çilek: Cildi güzelleştirir. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve koyu renkli meyveler kategorisinde yer alır. Kolesterolü düşürür. Bu sayede damar tıkanıklığının önüne geçer. Düzenli tüketilmesinin sonucunda cildin nem dengesi sağlanır.

 

9fafd02bd433b40245ab439157e06a48

31501d6e0b1a262a128357e3e94f2688

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir