Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Metabolizmayı Hızlandırmanın 12 Yolu

Metabolizmayı Hızlandırmanın 12 Yolu

Hepimiz kendi çapımızda sağlıklı ve fit olmaya ya da kalmaya çalışırız. Hatta bazı insanlar için fit olmak sadece kilo vermek anlamına gelir. Aslında olay sadece kilo vermekle alakalı değil, ilk önce bunu aklımızın bir köşesine yerleştirelim. Daha sonra kilo vermek için vücudumuzda her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edelim. İşe metabolizmadan başlayabiliriz, hadi artık öğlenleri birlikte yemeğe çıktığınız arkadaşınızın nasıl hem bu kadar yeyip hem de fazlasıyla zayıf göründüğünü düşünmekten vazgeçip, metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacak şu önerilere bir göz atalım;

 1. Yeşil Çay Tüketin: Antioksidan özelliğe sahip olan yeşil çay vücuttaki enerji üretimini arttırarak metabolizmanın çalışmasına yardımcı oluyormuş. Hatta yapılan araştırmalara göre, yeşil çay tüketen insanlar, tüketmeyenlere göre daha kolay kilo veriyormuş.
 2. Trans Yağlardan Uzak Durun: Bu tür yağların metabolizmanın yavaşlamasına sebep olup vücudun yağ yakma özelliğini azalttığından dolayı tüketiminden kaçınmalısınız.
 3. Egzersiz Yapın: Egzersiz aslına bakılırsa metabolizmayı çalıştırmanın en zararsız yollarından. Günde 30 dakikalık yaptığınız bir egzersiz, hem metabolizmanızın hızlanmasını sağlayabilir, hem de yağ yakmanıza yardımcı olur.
 4. Hareket Halinde Olun: Eğer sürekli oturarak çalışıyorsanız, bu da metabolizmanızın yavaşlamasına bir etken olabilir. Bu yüzden, oturduğunuz yerde aklınıza geldikçe esneme hareketleri yapın veya yapabiliyorsanız yarım saatte bir oturduğunuz yerden kalkın ve yürüyün.
 5. Kahvaltısız Çıkmayın: Besin yönünden zengin bir kahvaltı etmek, metabolizmanızın çalışmasına yardımcı olacağı gibi, aynı zamanda vücudunuza gün içinde kullanabileceğiniz enerjiyi sağlayarak yağ yakmanıza da yardımcı olur, bu sebeple kahvaltı en önemli, atlanmaması gereken öğünlerdendir.
 6. Organik Olanı Tercih Edin: Hadi metabolizmanızda bir değişiklik yapmak istiyorsanız alışverişe çıkın ve organik meyve sebzeleri beslenme düzeninizin ana malzemesi yapın. Çünkü bir araştırmaya göre organik olmayan yiyecekler, vücutta metabolizmanın hızına karar veren tiroit salgılarına karışarak yavaşlamasına sebep oluyormuş.
 7. Akşam Yemeğini Hafif Tutun: Akşam yemeğinizi en geç 20.00 da yeyin veya yatağa girmeden 3-4 saat önce. Böylelikle uyanık ya da hareket halindeyken yedikleriniz daha hızlı yakılır.
 8. Kahve İçin: Kahve ve diğer kafein içeren içeceklerin metabolizmayı hızlandıran özelliği varmış. Tabii fazla abartılmadığı sürece, günde bir veya iki fincan kahve şekersiz tüketildiğinde yağ yakımına da yardımcı oluyormuş.
 9. Protein Tüketin: Protein bakımından zengin olan yiyecekler amino asit içerdiğinden yağ yakıcı kasların oluşumuna yardımcı oluyormuş. Böylelikle metabolizmanızı da düzenlemiş oluyor anlayacağınız 🙂
 10. Demiri Yüksek Yiyecekler Tüketin: Yulaf, barbunya, fasulye, bezelye patates, ıspanak çekirdeksiz kuru üzüm, kepekli ekmek, kabak gibi yiyecekler demir açısından zengin besinlerdir ve metabolizmanızı çalıştırmaya yardımcı olur.
 11. Aç Kalmayın: Kendinizi uzun süre aç bırakırsanız metabolizmanız yavaşlar, yanınızda veya çantanızda mutlaka gün içinde atıştırabileceğiniz hafif bir şeyler bulundurun.
 12. Uykusuz Kalmayın: Metabolizmanın normal bir şekilde çalışmasını sağlamak için uyunması gereken gece uykusu süresi yaklaşık 8 saattir.

55e75908b9240$!x900

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir