Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

New York

New York

Bir sehir düşünün ki; şehri gezerken bir yandan da küçük bir dünya turuna çıkıyorsunuz. Tibetli’den Dominikli’ye, Koreli’den Hindistanlı’ya her ülkeden insana rastlayabileceğiniz, 300’den fazla milletten insanın yaşadığı, 300 civarı dilin konuşulduğu dünyanın en kozmopolit şehri New York’a hoş geldiniz.

Havalimanından çıktığınızda New York’a geldiğinizin pek de farkına varamıyorsunuz. Ta ki şehre ulaşana kadar. Manhattan’da sizi karşılayan sıra sıra gökdelenler, devasa binalar, hep bir yerden bir yere koşturan yüzlerce insan, sehrin sembolü sarı taksiler, saçında bigudilerle metroya yetişen teyzeler, hovarboardlarıyla işe gitmeye çalısan Wall Street’li Beyaz Yakalılar, sokak satıcılarından sıcak bagel- taze kahve almaya çalışanlar, dans ederek trafiği yöneten trafik memurları, kuytularda yaşamaya çalışan evsizler, meydanlarda sokak dansı yaparak hayatını kazanmaya çalışan sanatçılar… Yıllarca filmlerde görmeye alışkın olduğumuz bu görüntülere, gerçekte yaşayınca da hiç yabancısı olmadığınızı anlıyorsunuz.

Gökyüzünün mavisine, güneşin sıcaklığına ulaşmanızı engelleyen gökdelenlerin arasında ilerlerken, birkaç blok ötede soluklanmanıza olanak sağlayacak kadar da irili ufaklı yüzlerce parkıyla (NYC 2015 resmi kayıtlarına göre 1.700 park bulunuyor.) bu sehir size ev sahipliği yapacaktır.

“The City That Never Sleeps” olarak bilinen, Frank Sinatra’nın “New York New York”u milli marşı olmuş, bir çok efsane filme ev sahipliği yapmış bu şehir; sanattan gastronomiye, modadan eğitime kadar her istek ve arayışınızı en üst sınırlarda tatmin edebilecek birikime sahip. Siz ne istediğinizi seçin sadece.

Tüm bu güzellikleri keşfederken en gerekli olan sey bir cift rahat spor ayakkabı. Çünkü New York yürüyerek keşfedilip, tadına varılan bir şehir. Ve burada uzun zamandır yaşayan biri olarak diyebilirim ki ilkbahar ve sonbahar en güzel sezonumuz. Ama aşıksanız ve “Kasım’da Ask Baskadır” diyorsanız kesinikle sonbahar.

Şehri birlikte kesfedeceğimiz diğer serüvende buluşmak üzere.

Olivia P.
@olivianewyorkerNyc 1 Nyc 2 Nyc 3

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir