Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Sağlıklı Bir Şekilde Hamile Kalmanın Yolları

Sağlıklı Bir Şekilde Hamile Kalmanın Yolları

Bu zamana kadar hayat planlamanızda ailenize yeni bir üye katılması fikri yoktu, ya da hep vardı da zamanı değildi, ama şimdi zamanı geldi diye düşünüyorsanız bu yazımı tam da sizler için yazıyorum. Hamile kalmak, kimisi için hiç beklenmedik bir anda gerçekleşmiş, kimisi için zorlu, birçok uğraş sonucu başarı ile sonlandırılmış bir olay olmuştur. Ama hemen umutsuzluğa kapılmamalı insan bence, elinden gelen her şeyi bu yolda kontrollü ve emin adımlarla yürüyerek yapmalı.

Kararınızı verdikten sonra doktora görünün: 

Eşiniz ile birlikte çocuk sahibi olma fikrini iyice benimsedikten sonra sıra kontrollere gelir. Kendinize iyi birer doktor bulmalı, eşiniz ve siz bu doktorlarla check- up larınızı tamamlamalısınız. Mesela, ilaç kullanıyorsanız önce doktorunuzla konuşun. Bu ilaçların hangilerini kullanmaya devam edebilirsiniz hangilerini kesmeniz gerekli ve hamile kalmadan ne kadar zaman önce kesmeniz lazım öğrenin.

Doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra bir süre bekleyin:

Bu tür kontrol haplarının etkileri biraz uzun sürebilir, bu yüzden bırakır bırakmaz hamile kalamıyorum diye umutsuzluğa kapılmayın, hormonlarınıza biraz zaman verin.

Yumurtlama sürecinizi hesaplayın:

Adet döngünüzü zamanlama olarak hesaplamıyorsanız bunu kendinizde bir alışkanlık haline getirin.Bir gözünüz mutlaka takvimde olsun: Basit bir duvar takvimi ya da telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki takvim fazlasıyla işinizi görecektir. Her ay periyodunuzun başladığı dönemi takviminizde mutlaka işaretleyin.  Örneğin 30 günde bir adet olan kadın için; 30-14=16 yani adetinden itibaren saydığınızda 16. günde bu kadının hamile kalma ihtimali en yüksektir. Bunu gözönüne alarak 16. güne 2 gün kala ve 16. günden sonra 2 gün daha sık ilişkide olmalıdır. Bunun nedeni erkekten gelen spermlerin 5 gün boyunca canlı kalabilmesindendir.

Akıntı ve kanamaları dikkate alın:

Akıntı ve kanamalar her ne kadar düşük belirtisi olsa da, bir diğer şans ise başta bu tür durumlar yaşayanların gebeliğin sonuna kadar sağlıklı bir hamilelik geçirdiğidir.

Sigaradan uzak durun:

Sigara hepimizin de bildiği gibi tamamen zararlı bir maddedir. Madem çocuk yapmak gibi bir düşünce içindesiniz, o zaman artık sadece kendinizi düşünmeyi bırakıp, sizin aldıklarınızdan beslenen bir canlıya sahip olacağınız fikrini benimseseniz çok iyi olur. Hem de özellikle çocuk yapmak isteyenler, doğurganlığı azaltıcı etkisi olduğundan sigara içmeye son vermeli. Bu konuda hem kadın hem de erkek duyarlı olmalı bence. Ayrıca hamilelik döneminde sigara içmek, düşük riskini de arttıran bir unsur. O yüzden eğer hamileyseniz ya da hamile kalmayı düşünüyorsanız, sigara içmeyi bırakmak ilk yapacağınız şeylerden birisi olmalı.

Sağlıklı beslenin:

Eğer anne olmak istiyorsanız henüz çocuğunuz rahme düşmeden dikkat etmeniz gereken pek çok besin önerisi mevcut.
Vücudunuz aldığınız gıdalardan fazlasıyla etkilenir, bu sebeple hamile kalmak isteyenlere sağlıklı bir beslenmeye sahip olmalarını öneriyorum. Örneğin; kereviz ve rokanın cinsel gücü arttırdığını, havuç ve soğanın hormonları dengeleyici özelliğe sahip olduğunu biliyor muydunuz?

 

710A7424

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir