Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Sonbahar Alerjileri

Sonbahar Alerjileri

Mevsim Sonbaharsa eğer akla gelen ilk hastalık, nezle ve alerji. Doğanın kışa hazırlandığı dönem olan Ağustos sonu başlayan ve Kasım ortalarına kadar devam eder. Polenlerin çevresel faktörlerle bir araya geldiği bu dönemde kendimizi ve çocuklarımızı alerjik ortamlardan mümkün olduğunca korumamız alerji tedavisinin en önemli basamağıdır. Sonrasında ise yapılması ve yapılmaması gerekenler için uzmanların tavsiye ettiği bir kaç öneriyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

* Polen alerjiniz bir hekim tarafından tespit ettirin.
* Polen dönemlerinde polen üreten ağaçlara ve bitki örtüsüne yakın bir yerleşim yerindeyseniz camlarınızı kapalı tutmaya gayret edin.
* Ev içinde polen filtreli havalandırma kullanın.
* Polenlerin yoğun olarak etkili olduğu 10:00 ila 16 saatleri arasında mümkünse dışarıya çıkılmamalı yada koruyucu maske ile dışarı çıkılmalı.
* Dışarıdan eve döndüğünüzde duş alınmalı.
* Polenlerin yapışmış olduğu ihtimaline karşılık giysilerinizi yatak odasına konmamalı.

elbiseli yadevemira

Yukarda saydıklarım uzmanların dikkat etmemiz gereken önerileriydi. Şimdi alerjik olan kişiler için yapılması gereken 3 öneriyi sizlerle paylaşıyorum.

Güneş: Gün içinde fırsat buldukça güneşin faydalarından yararlanmak. Acık ve temiz havda yürüyüşler yapmak ve Güneşin en büyük yararı olan D vitamini deposu yamak. Çünkü D vitamini eksikliği alerjiyi etkileyen faktörlerin başında gelir.

Beslenme: Konu her sağlık olduğunda beslemenin önemi bir kez daha altını çizmek gerekiyor. Alerjik bünyeler içinde beslenme çok önemli bir husus. Mümkün olduğu kadar bol renkli, çeşitli sebze ve meyve tüketmek, alerjik bünyelerin en iyi güçlenme ve alerjik reaksiyonların bulgularını azaltmada yararlıdır.

Spor: Sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlardan olan spor özellikle yüzmek alerjik bünyeler için en önemli spordur. Yüzme sporunu gerçekleştirecek fiziki koşullara her an ulaşamıyorsanız polenlerin olmadığı yerlerde yapılan sorun her türü faydalıdır.

Çocuklarımızı ve kendimizi Sonbaharın etkisi polen alerjilerinden koruyabildiğimiz, sağlıkla geçecek bir dönem olmasını dilerim

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir