Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Tuğba Ölçer – Adana

Tuğba Ölçer – Adana

 

İl İl başarılı doğum fotoğrafçılarımızı tanımaya devam ediyoruz. Şimdi ki konuğumuz Adana ve Tuğba Ölçer.
 
 
İlk olarak bu işe nasıl başladıniz, nasıl karar verdiniz?

İstanbul’da Sabah Gazetesi’nde muhabirken şefimin bir haber için beni doğuma yollaması üzerine başladım J O haberden sonra bu işin içinde olmaya karar verdim.
Yaşadığınız zorluklar oldu mu?

İşe başladığım ilk senelerde hiç zorluk yaşamadım diyebilirim. Ta ki ne zaman bu iş popüler oldu, eline makine alan doğum fotoğrafçısıyım demeye başladı o zaman zorluklar meydana çıktı. İşini hakkıyla yapamayanlar yüzünden ne yazık ki genellemelerle karşılaşıyorsunuz bu meslekte. İşin kendi içindeki tek zorluğu normal doğumlar ve acil sezaryenler diyebilirim. Çünkü o an randevulu bir çekimde olabilirsiniz, ya da başka bir ciddi sebebiniz olabilir ve doğumu kaçırabilirsiniz. Allaha şükür bugüne kadar hiç böyle bir doğuma yetişememe durumum olmadı J Ama insanlık hali bu, herşey olabilir. Bu yüzden anne adayıyla her türlü ihtimali önceden konuşuyorum ben.

Türkiyede, Adanada ve dünyada doğum fotoğrafçılığı  ne durumda?

Dünyada başka bir boyutta bu iş. Hastane çekimleri farklı bir dal, yenidoğan çekimleri farklı. İşin estetik ve sanat boyutu daha ön planda. Türkiye’de ise daha duygusal yapılıyor. Doğum anı, hastanede yaşananlar odaklı çekimler. Adana’da doğum fotoğrafçılığını bilmeyen bir kitle var hala. Genelde olumlu bakilıyor bilenler tarafından da. Fakat gönülden yapılması gereken bu iş ne yazık ki fabrikasyona çevrilmeye çalışılıyor. Bir takım hastaneler fotoğrafçıyla sözleşme yapıyor, anne adayına sözleşmeli fotoğrafçılarını şart koşuyor. Koca bir hastanenin doğum trafiği bir fotoğrafçı ile idare edilemiyor ne yazık ki. Bu durumda fotoğrafçılar hemen yanlarına bir kaç eleman alıp, ellerine makine tutuşturup kendilerinin yerine doğuma yolluyorlar. İşte o zaman da işin sonucunun ne olacağı kestirilemiyor. Genelde de kötü süprizlerle, kalitesiz fotoğraflarla karşılaşılıyor.

Doğum fotoğrafı çekmek nasıl bir duygu, unutamadığınız anınız oldu mu?

Her doğum anı bir mucize. Hepsi birbirinden özel diyebilirim. Bu yüzden aileyle kurulan ilişkiler önemli. Siz de o ailenin bir üyesi gibi oluyorsunuz çünkü. Bir insanın dünyaya geldiği ana şahit olmak çok özel, tarifi imkansız bir duygu.

İlk fotoğrafı çekerken neler hissettiniz ?

Öyle bayılacak gibi heyecanlanmadım açıkçası. Heyecandan çok merak vardı J Bir de ya birşeyleri kaçırırsam korkusu J

Biraz sizin özel hayatınıza geçelim, evlimisiniz, çocuklarınız var mı? Tahsil durumunuz?

İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi mezunuyum. Evliyim ve 5,5 aylık bir oğlum var. Oğlumun doğumunda fotoğrafları kocam çekti. Bu mesleğin ne kadar duygusal ve önemli bir şey olduğunu ben oğlumun doğum hikayesiyle çok daha iyi anladım. 5,5 ay olmasına rağmen ne zaman o günün fotoğraflarına baksam gözlerim doluyor JBu işi yapacaklara öneriniz, bu işle ilgili görüşleriniz?

Para kazanmak hırsıyla yola çıkmasınlar. Bu iş kişiye özel yapılması gereken, özellikle anne adayı ile birebir diyalog isteyen bir iş. Ekiple, asistanla olacak şey değil. Ben fotoğrafların çekilmesinden rötuşlanmasına, albümün tasarlanıp baskıya hazırlanmasına kadar tüm aşamaları bizzat kendim gerçekleştiriyorum. Kendi şahsım adına butik hizmet veriyorum. Ve bu işi yaptığım sürece sadece kendi çektiğim fotoğraflara kendi imzamı atmak istiyorum.

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir