Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 31 yorum

TÜP BEBEK HİKAYEM , VOL:1

TÜP BEBEK HİKAYEM , VOL:1

Ne zaman tüp bebek hikayemi yazmak için bilgisayar başına geçsem hep yarım kalır. O günlere tekrar dönmek içimi acıtır. Ama bu hayatta zaman ile her şeyi unutuyorsunuz. Son 1 senede o kadar güzel zamanlar yaşadım ki sanırım geçmişi çoktan unuttum.

294797_10150346920036579_253483_n

Biz çekirdek aileyiz. Eşim ile flört etmeye başladığımız da aklımda evlenmek fikri yoktu. Zaten ben çocuk da istemiyordum. Taaaa ki beni ailesi ile tanıştırana kadar.

Sürekli beraber, kalabalık bir aile Kopuz ailesi. Aile apartmanı, aile yazlığı … hep iç içe, yan yana.

O zaman anladım ben bu adam ile evlenecektim.

Nitekim evlendik:)

Ziya bir konuşmamızda ‘’kaç çocuk isterdin?’’ diye sorduğunda afalladım.

‘’ Bilmem kaç tane olur ise’’

‘’ Uygundur o zaman başlayalım ‘’ 🙂

Evliliğimizin daha 1 yılı dolmamıştı , biz başladık ama maalesef hiçbir ışık yoktu.

Ziya’nın yaşı olduğu için bir doktora gitmesinde fayda gördük.

Doktor ikimizden de bazı testler istedi.

Ben o dönem Denizli’ye gittiğim için gerekli kan testini Denizli deki bir hastanede yaptırdık.

Ve ilk hüsran FSH hormonum o kadar düşük ki…

Hemşire yüzüme ‘’ çocuğunuz olma şansı nerde ise yok’’ dedi.

O anı anlatamam.  Gerçi ağlama krizlerimi ve feryadımı orada olanlar oldukça iyi hatırlıyordur.

Doktorum’u aradığımda inatla ‘’ imkansız, yumurtlama var sende. Kesin bir yanlışlık var üzülme gelecek ay tekrarlıyacaz testi, hemen gel  İstanbula ,burada ben alıcam kanı’’ dese de ben yıkıldım tabi. Bir daha ki kan testine kadar geçirdiğim  o bir ayım resmen ölü ay. Ziya’ya sürekli istersen boşanalım bak benim yüzümden bu hayatta hiç çocuğun olmayabilir diyorum sürekli. Ziya da inatla ” ben çocuk için mi evlendim, olmazsa olmaz bana sen lazımsın.” deyip duruyor. o zamanlar aklıma geldikçe kocama bir kere daha aşık olurum hep.

Uzatmayım nitekim test tekrarlandı ve dediği gibi yanlış bakılmış hiçbir sorun yok tek sorunum var sol tüpüm kapalı. Yani tek tüplüyüm. Bu çocuğun olmaması için bir sebep değil ama evet şansı azaltan bir faktör. Aynı şekilde eşimde de biraz hareketlilik az.

Bunları burda yazmak ne kadar kolaymış. Oysa o günler 2 günde bir gidilen doktorlar, alınan kanlar, flimler ne kadar da zor gelmişti.

Neyse doktorumuz ‘’ Bence bekleyip normal yolla deneyebilirsiniz. Normal şartlarda, sizin gibi durumlarda, iki sene doğal yolla denemeyi tavsiye ediyoruz’’  dese de eşimle benim 2  sene beklemeye hiç sabrı yoktu.

ilk etap da enjekte yapmayı deneyelim dedik . Tüp bebek den daha kolay, hem de daha az masraflı bir yöntem diye.

İlk deneme: 8 gün yatış… Gebelik testi… Negatif…

2 ay sonra ikinci deneme. 8 gün yatış… Gebelik testi… Negatif

294619_10150346919536579_142154_n

Doktorum 3. denemeyi önerse de ben hemen tüp bebek denemelerine  başlamak istedim. Bu bekleyiş ve onca deneme , yatış benim ciddi sinirlerimi yıpratmıştı. Artık ne sıcak saat – soğuk saat hesaplamak istiyordum, ne yatmak, ne de ilaç almak.

Biz hep çoğul gebelik düşünmüştük. Aslında ilk denemeyi enjekte değil de tüp olarak deneseydik bu mümkün olacaktı ama maalesef kanun değişti ve artık ilk iki denemede tek embriyo konulduktan sonra , tutmaz ise üçüncü denemede iki embriyo konulmasına  izin veriliyordu.

Biz de bu sebeple alternatif arayışına geçtik. Bürüksel ve  Kıbrıs olabilecek alternatifler arasındaydı.

Bizde hem bize çok yakın olması hem de dilini bilmemizden dolayı Kıbrıs’ı seçtik.

Seçmez olaydık. Boşuna para ve zaman kaybı oldu bizim için. Detaya girmeden söyleyebilirim ki biz hiç memnun kalmadık. Nitekim konulan 4 embriyo da tutmadı. Ve sonuç  yine negatif di.

Bu sefer kaderimize razı olup İstanbul da denemelere devam etmeye karar verdik.

İlk seferde 7 tane yumurta başarı ile döllendi. Biri konuldu 6 sı ise dondurucuda saklanmak üzere ayrıldı.

Ve yine 10 günlük bir yatış, yine iğneler, haplar, doktor kontrolleri sonucu: pozitif…

Evet evet pozitif , hamileyiiimmmmm:)

Ziya Çin de haberi alınca tüm fuar alanını ayağa kaldırmış.

‘’ Baba oluyorummmmmmm’’

Tüm aileye hatta tüm ülkeye haber verildi. ‘’ Anne oluyoruuummmmmmm.’’

Aradan 2 gün geçti doktor kontrolünde doktor kan alıp gebelik testini tekrarlamak istedi.

‘’Evet gebesin ama çocuk gelişmiyor.’’

‘’ Bu ne demek? ’’

‘’ Düşük yapacaksın’’

‘’ Düşük mü yaptım? ‘’

‘’ Hayır ama kesin yapacaksın , tutunmamış ’’

Hayatımın ilk ciddi sinir krizini o zaman geçirmişim. Ziya hala o zaman ki korkusunu dillendiremez. Ağlama krizi ile başlayan süreç ‘’ benim çocuğum olmayacak ‘’ feryatları ile devam etmiş. Sonunda da ağlaya ağlaya bayılmışım.

Ya da o an yaptıkları sakinleştirici iğnenin etkisi idi, bilemiyorum artık.

Gözümü açtığımda karşımda bir psikolog ‘’ iyi misiniz? ‘’ diyordu.

Öylece eve gittik.

Ve ben evde 1 ay boyunca çocuğumun düşmesini bekledim.

Bir gün yatarken şiddetli bir ağrı ile başlayan kanamada sadece ağlayabildim…

185557_10150346919721579_2523834_n

Umudum gittikçe kayboldu. Doktorum ‘’ yeni denemeyi bu halde yapmayalım. Bir tatile çıkın bir de düzenli bir psikologa gözüksün Özge . Birkaç ay geçsin, hatta yazı geçirelim. Sonbahara doğru başlayalım yeni denemeye’’ dedi.

Dediklerini uyguladım . Moralin her şeyden daha önemli olduğunu biliyordum bu süreçte ama ne mümkün kalbinize söz geçirmek. Psikolojik olarak geçirdiğim son 1 yıl beni oldukça yıpratmıştı. Yolda çocuk görsem ağlıyordum.

Ziya bana sürpriz yapıp beni  tatile götürdü. Güzel bir tatilin ardından hemen 3. tüp bebek denememize başladık.

Bu sefer iki deneme yapıldığı için bunda 2 embriyo yerleştirildi.

Yine göbekten iğneler, haplar, hormonlar, kortizonlar, yatışlar…

Gebelik testini  bu sefer her zaman yaptırdığım hastanede yaptırmadım. Uğursuzluğuna inandım bir kere:) şayet o güne kadar toplamda 18 gebelik testi yaptırmıştım ve hepsi de negatif di.

Neyse yeni gebelik tesi yeni umut. Bu sefer kesin pozitif. ( Gerçi bundan önce ki 120 kere de de emindim ben)

Pozitif sonucunu aldık ama aile de herkes temkinli . ‘’ Bekleyelim yarından sonra bir kere daha yaptıralım.’’

” ikiz mi?”

” ya ne önemi var sağlıklı olsun da ”

2 gün sonra tekrar test yaptırıyoruz ve tekrar her şey olumlu gözüküyor.İki tane konulmuş olsada biri tutmuş. Doktorum  korkulacak bir şey gözükmediğini söylese de bende korku hat safhada.

8. haftamı bitirdiğim o gün tuvalete giderken bir terslik olduğunu anlıyorum. Bazen o kadar korkmuştum ve o kadar herşey ters gidecek diye düşünmüştüm ki ben doğaya olumsuz mesaj verdim diyorum:)

sonuç: Kanamam başlamış.

Doktorumu arayıp hemen yanına gidiyorum.

Rahimde yırtılma başlamış meğer. Elimde bir reçete , evin yolunu tutuyorum.

Sonrası kabus 7 ay.

89 tane iğne, günde alınan 14 hap ve sürekli olarak yatış. O yağlı iğnelerden dolayı artık popomun üstüne oturamıyordum bile. Ziya sürekli masaj yapıyor ” sanki bugün sertleşme daha az , bu tarafa vursak ?”

Tüm bunların sonun da alınan 24 kilo, yıpranan sinirler.

Bekleyiş, bekleyiş, bekleyiş…

Mira ya hamileliğim cidden kötü idi. Her an düştü düşecek korkusu ile geçirilen 7 ay insanın sinirlerini cidden yıpratıyor.

Ama binlerce şükür ki çaresiz bir dert değildi.

40. haftaya geldiğimizde hala şok da idim. Yani hep inanmıştım aslında doğum yapacağıma ama gel gör ki o korku, ahh o korku.

Doktorum biraz daha bekleyebileceğimizi söyledi. Malum normal doğum istiyordum ve her şey normal gidiyordu.

41. haftaya girdiğimiz de ailem yavaş yavaş ses yükseltmeye başladı ‘’ zamanı geçti inatlaşma sezeryan ol, bak çok zor bir hamilelik geçirdin riske değer mi ?’’

Hem doktorumun hem benim sabrım ile 42 hafta bekledik ama Mira’nın gelmeye hiç ama hiç niyeti yoktu.

Sonun da 25.07.2011 de Mira sezeryan ile dünyaya geldi.

Ve ben o günden beri hep ama hep Şükür ediyorum.

 

Print Friendly, PDF & Email

31 Yorum

 1. Merhaba özge hanım ınstagram da takip ediyorum sızı sırın bir aılesınız maşallah yazdıklarınız maalesef bır çok tüp bebek tedavisi sırasında yaşanan şeyler çok şükür ben yaşamadım bende 5 4 2001 doğumlu ıkız erkek çocukları annesiyim benim gebelıgım dogal gebelik bende evllıgımın 2. Ayı hamile olup doktora gittim ve orada bebeklerin ıkız olduğu söyleyince çok şaşırmıştım bu benim beklemediğim bir haber dı sevinç ve şaşkınlık yaş 24 düşünün eşim çok çocuk seven bırı değil mesela O hıc tepki vermemişti bıle ve sonrasında çok meşakkatli bir gebelik ardından erken doğum 2 prematüre bebek bırının boynuna kordon dolanması bir hafta yoğun bakım da kaldı canım Erenım Rabbime şükürler olsun bugün 2 delikanlı oldular çok güzel bir duygu ıkız çocuk annesi olmak sımdı 38 yaşındayım çok ıstetdım 3 yada 4 çocuğum olsun ama ekonomik şartlar çalışmak zorundaydım dediğim gibi eşimde çok çocuk ıstemedı sımdı onların çapkınlık maceraları kaçamakları kurnazlıkları ıle ömür geçiriyoruz sız hıkayenızı yazınca bende paylaşmak ıstedım öyle

 2. Sızı ınstagramda takıp edıyorum blogunuza ılk defa girdim ve bu yazınızla karsılastım. Cok zor zamanlar gecırmışsınız suan bnde aynı durumlardan gecıyorum sizi cok ıyı anlıyorum bnde ılk tup bebek denememize şimdi Allah izin verırse baslıcaz ama ben size bişey sormak ıstıyorum doktorunuz kim ve nerede onerebılırmisiniz

 3. Merhaba hikâyenizde çok şey buldum kendimden instagram takipçiniz olarak , Allah çocuklarınız ile birlikte sağlıklı uzun ömür versin
  Sizede aynı durumdaki herkesede

  Herkesin hikayesi farklı, yaşım 35 , 7. Tüp bebek denemende tuttu ve şuan ikizlerime hamileyim çok şükür gün sayıyorum …

  Hep Aynı heves ile kan vermeye gitmeler , tüm tatil ve izinleri bu tedaviye ayırmalar , bozulan moraller , yetmedi toplum baskısı ve her defasında aynı hüsran , yazıyor halbuki kan sonucunda 0,02 negatif yok ben yanlış anlıyorum yinede sorayim birine diyerek hemşire doktor peşinde koşmak ve yüzünüze acı ile haykırıldığını düşündüğünüz sonuçlar hayır..

  Benim herkese önerim umudunuz hep olsun, doğru yer , doğru zaman , doğru doktor inanın sizi sonuca götürecektir, Allah isteyen herkese hayırlı evlatlar versin hiç bir anneyi evlatsız , evladıda annesiz bırakmasın inşaallah …

 4. ve bişey daha sorcaktım ortalama ne kadar tutuyo gıttıyınız doktorun ucreti bn yeni baslayacagım için hiç bı fıkrım yok bnde 5 yıllık evlıyım ve suan 21 yasındayım durumlardan dolayı 5 yılldır işlem yapamadık sedece bi aşılamamız oldu ola negatifti malesef suan kredi cekıp bu işe kalkısıcaz yoksa baska turlu yapamıcaz. aslında bole bişey ilk defa yazıyorum samımıyetınız benı cok etkıledi bunları anlatmanız falan herkes yapmaz yani. beni en iyi anlayan siz olabılıcegini dusundugum ıcın yazdım bana ne onerırsınız bnm ıstedıyım borc ıle bu işe kalkısacagımız ıcın negatif bir sonucla karsılasmak ıstemıyorum o yuzden hem ıyı hemde uygun bir doktor ıstıyorum o yuzden bu yazınızı gorunce bır tek sızın yardım edebılecegınızı dusundm kusura bakmayın. ayrıca bole bı yazı yazdıgınız için cok tesekur suan bnm anlatamadıgım bı cok seyı ıfade etmişşniz ALLAH mutlulugunuzu bozmasın.

 5. Şuanda bu yazı bana ilaç gibi geldi gözyaşları içinde okudum çünkü bugün kürtaj oldu 🙁 7 yıl sonunda gelen mucize 8 haftalıkken kalbi durdu bebeğimin. Tek tesellim dondurulmuş embriyolarımın oluşu inşallah rabbim banada tattırır bu mutluluğu

 6. 1,5 yıldır yaptırmadık test, rahim filmi, her gittiğimde yapılan ulturasonlar sonucu yıkık bir psikoloji… Artık dayanacak gücüm kalmamıştı taki dokorum “sen sağlıklısın Aşkın, eşine bi kaç test uygulayalım ” diyene kadar. Eşimin sperm sonucu ne yazık ki pek parlak değil. İleri hızlı sperm %0, sperm DNA %56,58 bozuk. Doktorum Ankara’da sadece erkek infertelitesiyle ilgilenen bir hocanın adını verdi. İnanırmısınız bilmiyorum ama hocayı aradığımda Mayıs ayı sonu idi ve bize Ekim 22’ye gün verdi! Ağlamaktan konuşamadım resmen yalvadım hermişeye:( Çok şükür ki arada boşluk varmış 3 gün sonra bizi çağırdılar, uçtuk resmen :)Kaan Hocamız 74 günlük bir tedavi uygulamaya başladı, bu ayın sonunda tedavimiz bitiyor inşallah ama çok korkuyorum ya olmazsa 🙁 Kaan hoca tedavinin bitiminde normal yollarla gebelik sağlanır dedi fakat ben 36 yaşındayım ve tek tüplüyüm… Benim içinde dua edin lütfen…

  • ankarada bi doktor demissiniz bizede onerırmısınız suana kadar ıyımıydı eşinizde ıyılesme varmı benmde eşimde sorun var doktorunuzun ismini telini yazarmısınız muyene ucretini yapılan tedavı ılac tedavısımi ?

   • Demet hanım
    Siz bana mı sordunuz tam anlamadım , instagramda Ankara’daki doktorumu önerdim aynı şeyden mi bahsediyoruz ?

    • Yok size değil aşkın hanıma sordum ben

     • Merhaba Demetciğim,

      Yeni gördüm sorunu çok özür dilerim, içim cız etti affet beni :'(

      Hocamızın İsmi Kaan AYDOS (erkek infertilite uzmanı)
      Telefonu :(312) 437 31 21
      Hemşiresinin ismi Kıymet…
      (Küçük tafsiyem, Ankarada yaşadığını söyleme yoksa çok geç rendevu veriyor. Olabildiğince uzakillerden birini seç Ör. Elazığ falan daha kısa süreli bi randevu alırsın inşallah)
      Muayene ücreti: 350,00.-TL
      Ama sadece 1 kere veriyorsun daha doğrusu biz bir kere verdik ve hep internet üzerinden görüşmeye başladık, henüz ekstrem bir şey olmadı yani.

      Bizim tedavimizin süresi 74 gün idi. Bunun 65 gününü geride bıraktık. 2 bir sperm DNA testi istedi hocamız, 18 ağustosta çıkacak sonuç ve ondan sonra herşey netleşmiş olacak inşallah. Çıkan sonucumuzunda buradan paylaşırım. Dualarım seninle…

      Sevgiler

      Aşkın

     • Demetciğim,

      İlaç tedavisi görüyoruz. Ayrıca hocamız eti, çayı, asitli içecekleri, sigarayı, özellikle laptop ve cep telefon kullanımını minimuma indirdi. Özellikle cep teli pantalon cebinde taşımayı yasakladı. Eşim allerji hastası, bundan dolayı bekarken yıllarca kortizonlu ilaç kullandığından dolayı sperm DNA sını bozmuş ne yazık ki. Birazda tembel olunca spermler tedavi kaçınılmaz!

      Haftada 3-4 gün nohut yemeği, hergün ısırgan otu çayı, bol bol yeşillik, keçi boynuzu tozu yada pekmezi ve yanı sıra iki tane farklı ilaç kullanıyor eşim. İlaç ismi vermem doğru olmayacağı için yazmıyorum çünkü her hastanın farklı ilacı vardır diye düşünüyorum.

      İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

      Sevgiler

      Aşkın

  • Cok tesekur ederim verdiyin bilgiler için aşkın hnm şuan eşimindr sperm sayısı düşğj çapaya gidiyo ikaç kullanıyo acaba sizin doktorun verdiyi ılacın ismini ogrenebilirmiyim bide zaten ankarada oturmuyorum istanbuldayım ama ben şindi bir kere gidersem daha cok cagırmaz beni dimi senin gibi nettenmi gorusucem bide senden istegin irtibatı koparmıyalım facen veya ınstegramın varsa ekle beni doktor dan aldığınız sonuc nasıl işe yarıyonu cunki uzaktayım ona göre bende gelirim inşlh senden haber bekliyorum dualarımdasın inşallah

   • Demetciğim,

    Sana Anca NEOFORTİL önerebilirim. E vitamini ve sperm sayısını ve hızını yükseltiyor. Onun dışında kullandığımız diğer ilaç Klomen. Ama size uygulanan ilaç belki farklı olacak.

    Biz bir kere gittik Kaan Hocaya ve şimdi internet üzerinden yani Kaan hocanın web sitesinden görüşüyoruz. Muhtemel sizede bunu uygulayacak.

    Biz bugün sperm DNA test sonucumuzu aldık bozukluğumuz %50’ye düşmüş çok şükür, sonucu Kaan hocaya internet üzerinden gönderdim. Cevap bekliyorum. Bizim için iyi bi ilerleme çok şükür az kaldı 🙂

    Sevgiler…

   • Demetciğim,

    Sen istersen beni ekle ben seni nasıl bulacağım bilmiyorum 🙂

    • Instagram adın ne ben seni ekliyim

 7. ahhhhhhhhhhh ahhhhhhhhhhhh şuan yaşadığım süreci özetlemişsiniz benim hikayem farklı 5 yaşında bir kızım var eşimde ve bende akdeniz anemisi taşıyıcılığı var ve ben bunu kızıma hamileyken öğrendim şükür ki kızımda taşıyıcı ancak ikinci bebekte hasta olma riski olduğu için tüp bebek pgd yöntemi uygulanmasına karar verildi hazirandan beri uğraşıyoruz bütün tatilimizi planlarımızı buna göre ayarladık ama anladımki her şeyin bir vakti var ve ancak o ol derse olur tedavi sürecim devam ediyor bu ilahi süreci sizin hikayenizde daha iyi anladım başı hüzünlü ama sonu güzel bitmiş her isteyenin başına:)))bir de size sorum şu emriyo dondurdunuz mu ikizler de tüp bebek tedavisi ile mi oldu cevaplarsanız sevinirim

 8. Ahh ahh nerden nereye, çocuk olma ihtimali neredeyse hiç yoktan bir dünyalar güzeli kız iki ikiz 3 çocuğa. Mutluluklar dilerim bu güzel beşliye. 🙂

 9. Merhaba ozge hn.hikayenizi aglayarak okudum..bende bir asilama yaptirmistim..hamile oldugumu ogrendikten 4 gun sonra dusuk yaptim..Rabbim kimseye yasatmasin..3 ay sonra dogum gunumde ogrenmem gereken haberi birgun sonrasinda aldim..nasil guzel bir duygu..benimde uzunca bir yatis surecim oldu..tedirginlik 9 ay boyunca..hareket etmediginde karnima vuruyirdum hareket etsin diye..simdi Rabbime binlerce sukur 14 ayligiz..Rabbim cocuklarimizi bize bagislasin..

  • çok şükür, çok mutlu oldum.
   Rica etsem benimle benim yazdığım gibi hikayenizi paylaşırmısınız, diğer annelerede umut olsun.

   • Sevgili Özge hanım merhaba, size bebeğinizle sağlıklı yıllar silerim. Tedavi olduunuz doktorun ve merkezin adını alabilir miyim? Teşekkürler

   • Sevgili Özge hanım merhaba, size bebeğinizle sağlıklı upuzun yıllar dilerim. Tedavi olduğunuz doktorun ve merkezin adını alabilir miyim? Teşekkürler

   • Sevgili Özge hanım merhaba,
    Sizlere bebeğinizle sağlıklı upuzun yıllar dilerim. Tedavi olduğunuz merkezin ve doktorun adını verir misiniz? Şimdiden teşekkürler…

 10. Tam, bitti artık denmeyeceğim dediğim anlarda açıyorum bloğunuzu. Tek tek satır satır okuyorum tüp bebek denemelerinizi. Biraz daha sabır diyorum kendime biraz daha sabır.. Umarım birgün, kendi blogumu yazarken aynı sevinci paylaşabilirim sizinle…
  Siz ve aileniz iyi ki varsınız…

 11. aynen. okumak bana da umut verdi. benim de bugun 2.dusugum basladi. sabir… zaten sabir testi galiba bu yasadiklarimizin hepsi.

  embriyoannesi.blogspot.com

 12. mrh özge hanım hikayenizi okurken sanki yaşadım çok ama çok duygulandım bütün ay bekleyiş ve o hastanedeki ilk gün hiç tarif edilemez allah bi ömür boyu evladınızı size bağışlasın

 13. özge hanım allah çoçuklarınıza sağlık versin sizden istanbuldaki doktorun adını ve adresini alabilirmiyim

 14. Özge hanım merhaba, yazdıklarınızı okurken duygulanmamak mümkün değil. Allah sizlere ve çocuklarınıza sağlık versin, güle güle büyütün. Ben de benzer sıkıntıları yaşıyorum, doktorunuzun adını alabilir miyim? Teşekkürler

  • Merhaba,
   Allah tez sizede nasip etsin. Jinekologum Selçuk Somer di.

Trackbacks/Pingbacks

 1. İnternetanneleri Sorular‏ | İnternet Anneleri - […] çok uzun süre zor zamanlar geçirdik. Bunu blogum da http://www.ozgekopuz.com/tup-bebek-hikayem-vol1  paylaşmıştım. Bu yüzden ailece şu an ne kadar zorlansak da…
 2. GEÇ DE OLSA GENÇ ANNE OLMAK ! | Özge Kopuz - […] üreme sağlığında farkındalığın  kırılma noktası tüp bebek. Modern yüzyılımızda tüp bebek ünitelerinde uygulanan tedavi protokolleri ile infertil […]

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir