Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 1 yorum

Uyusunda Büyüsün…

Uyusunda Büyüsün…

 

Çocuklar için uyku, yalnızca bir dinlenme aracı değildir. Uyku, beyin başta olmak üzere tüm organların için çok önemlidir. Uyku esnasında vücut kendini yeniler, onarır ve kendini yeni bir güne hazırlar. İlaveten biz annelerin bildiği üzere çocukların uykusu geldiğinde huysuzlaşır. Uyku esnasında bu huysuzluk durumu ve stres hormonları azalırken büyüme hormonu salınımı gerçekleşir. Bu nedenle uyuyan çocuk rahatlar ve uyandığında daha sağlıklı ve pozitif olurlar.

Biz ebeveynler bebeklik günlerinden çocukluk dönemine kadar belki de en zorlandığımız konuları başında gelir uyku sorunu. Aslında uyku düzenini oturtmak için 3 ana başlık vardır.

1 – Bebeğin yada Çocuğun Yaşı
2 – Beslenme Düzeni
3 – Fiziki Koşullar

Bebekler yada çocuklar biz gözden kaçırsak dahi belli bir düzen içinde yaşarlar. Çoğunlukla aynı davranışı bir önceki gün aynı zamanlara denk gelir çünkü bebekler ve çocuklar düzeni sever. Uyku alışkanlığı içinde aynı durum geçerlidir. Uyku düzenini oluştururken. Bebeğinizin veya çocuğunuzun yaşını göz önünde bulundurun. Çünkü her bebeğin ve çocuğun uyuma ihtiyacı farklıdır. Çocuklarımızın uyku ihtiyaçlarını aşağıda yer alan internette de görsel olarak bulunun çizelgelerden fikir edinerek yada çocuk doktoruna danışarak öğrenmemiz çok önemlidir. Çocuk ihtiyacından az yada çok uyutulduğu zaman hırçınlaşır ve uyku düzenini kaybeder.

KOPUZ TRİO

Uyku Çizelgesi

Bebek yada çocuğun uyku saati öncesinde unlu, şekerli ve çikolatalı ürünlerden tüketmemiş olmasına önem vermeliyiz. Çünkü unlu, şekerli yiyecekler gece kan şekerinin düşmesine neden olacağı için bebek yada çocuk uykudan uyanacak ve beslenme ihtiyacı hissedecektir. Çikolatalı ürünlerin içinde bulunan kafein çocuğun uykuya geç dalmasına neden olacaktır.

Son olarak bebeğinizi veya çocuğunuzu yatırırken fiziki koşulların olumsuz uyarıcı bir düzende olmaması gerekir. Bebeğinize uyku ritüelini hatırlatacak bir uyaran ile yatağa gideceğini hissettirin. Örneğin her gün aynı saate aynı müziği açın ve. Ona uyku saatinin geldiğini söyleyin. Bunu düzenli olarak yaptığınızda bebeğinizin bu sese tepki verdiğini gözlemliyor olacaksınız. Çocuklarınızda ise uyuması gereken saati kendisine söyleyip, görsel olarak görebileceği saati gösterin. Nerde uyuyacağını da bu saat üzerinde kendisine gösteren bir işaret koyun. Uyku saati yaklaştıkça kendisine uyku zamanın yaklaştığı konusunda bilgi verin. Zaman dolduğunda uyku için hazırlanıp yatağına gitmek için hazırlıkları yapın. Odasında yada uyuduğu ortamda onu oyuna teşvik edecek her şeyi göz hizasından uzaklaştırın ve kendi kendine uyuması için yüreklendirin.

Zamanında, düzenli ve yeteri kadar uyuyan tüm çocuklar daha sağlıklı olarak gelişeceklerdir. Bizlere de onların bu süreçte büyümelerini izlemek ve mutlu olmak düşecektir.

Print Friendly, PDF & Email

1 Yorum

  1. Sizi keyifle takip ediyorum ozge hanim.yorum yapmaya zamanim kalmasada okumadan gecmiyorum..her cocuk elbet farklidir bunu ben kizlarimin arasinda bile goruyorum ancak paylasimlariniz guzel fikirler,farkli bakis acisi kazandiriyor…
    Saglikla,mutlulukla,oyunla,sevgiyle kalin

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir