Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

| 0 yorum

Yenidoğan’da Kalça Çıkığı

Yenidoğan’da Kalça Çıkığı

Kalça çıkığı, ne yazık ki, erken dönemde anlaşılıp tedavi edilmediğinde sakatlığa yol açıyor. Kız bebeklerde, erkeklere oranla 6 kat daha sık görülen bu hastalık, tam olarak tanımlamak gerekirse, uyluk kemiğinin baş kısmının içinde bulunması gereken yuvadan çıkmasına kalça çıkığı denir. Ama  doğumsal kalça çıkığı gerçek anlamda her zaman kalça ekleminin tam çıkığı olmayabilirmiş. Tam çıkık, yarım çıkık, ve gelişme yetersizliği bu anlam içinde olabilir. Genelde kalça çıkığı yeni doğan bebeklerde görülebilir. Yapılan araştırmalara göre, anne ve babasında kalça çıkığı görülen yeni doğan bebeklerde de kalça çıkığı rahatsızlığının görülme oranı daha fazlaymış.

Nedenleri;

Doktorlarımız, çıkıklığının nedenleri arasında; genetik faktörler, ailenin sahip olduğu ilk çocuk olmak, kız çocuk olmak, bebeğin doğum kilosunun fazla olması, annenin gebelikte artan bazı hormonları, sezaryen doğum, normal doğumda bebeğin ters gelmesi ve bebeğin kundaklanmasının yer aldığını söylüyor.

Nasıl Anlaşılır?

Doğumsal kalça çıkığı, yürüme yaşından önce çocuğun her iki kalçasının yanlara doğru tam açılmaması, bacaklardan birinin kısa olması, bacaklardaki et kıvrımları denilen çizgilerin simetrik olmaması kalça çıkığının habercisi olabilir. Yürüyen çocuklarda ise özellikle tek taraflı çıkıklarda topallama, iki taraflı çıkıklarda ise paytak yürüyüş kalça çıkığının belirtisi olabilir. Ayrıca, kardeşlerinde kalça çıkığı olan bebeklerde kalça çıkığı riski daha fazlaymış. Eğer böyle bir şüpheniz var ise çocuğunuzu, çocuk doktoru ve ortopedi uzmanı tarafindan muayene ettirmelisiniz. Iyi bir ortopedi muayenesi çoğu kez tanı koydurucu olabilir ve bu sayede erken tanının faydasını görebilir ve çocuğunuzu tedavi ettirebilirsiniz.

Önlem Olarak Anne Ne Yaplmalı?

Doktorlarımızın verdikleri tavsiyeler genel olarak şunlar;

  • Bebekler kesinlikle kundak yapılmamalıdır.
  • Bezler geniş ve büyük olmalı, göbek hizasının üstünden bağlanmalıdır.
  • Geniş, bol, rahat giysiler giydirilmelidir.
  • Bebeği emzirirken bacaklar birleştirilmemeli, normal haline bırakılmalıdır.
  • Bebeği taşırken yüzü veya arkası taşıyana dönük olarak bir el ile bacak arasından tutularak taşınmalı veya biraz daha büyük bebeklerde bele oturtularak taşınmalıdır.
  • Çocuğun yürümesi kendi gelişimine bırakılmalıdır. Başka bir sağlık veya gelişim problemi olmayan çocuk normal olarak 1 yaş civarında yürür.

Tedavisi;

Yeni doğan bebeklerin eklem yerlerinin ve kemiklerinin daha tam anlamıyla gelişmemesi ve yerine oturmamış olması tedaviyi kolaylaştırabilirmiş. Kalça çıkığı olan ve teşhisi yapılamayan çocukların, ayağa kalkması ve ayakta durmasıyla kemikler yanlış bir şekilde kaynamaya başlar ise bu durum sonrasında içe basarak ve aksak yürümeye sebep olabilir. Fakat erken teşhiste yaygın tedavi yönteminin, sargılama yöntemi olduğu söyleniyor. Tedaviye geç kalınması durumunda ise, alçıya alınma durumu  müracaat edilen bir tedavi yöntemiymiş. Çocuktaki kalça çıkıklığı geç fark edilirse, tek çözüm yolu maalesef ameliyat diye belirtiliyor.

710A7424

Print Friendly, PDF & Email

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir